Nõuandeid lehtpõõsaheki istutamiseksNõuandeid lehtpõõsaheki istutamiseks
...

Üldiselt võib lehtpõõsahekki rajada oktoobri lõpuni, oluline on, et enne püsivaid külmasid jääks taimedele paar nädalat aega juurdumiseks.

Kuna heki jaoks läheb vaja palju istikuid, tehakse see tavaliselt paljasjuursetest istikutest, kuna need on odavamad. Õige aeg paljasjuursed taimed mulda panna on siis, kui neil hakkavad lehed lahti tulema.

Seda sellepärast, et ümberistutamine on taimele trauma ning ta talub seda paremini, kui kasv on lõppenud. Potis kasvavaid lehtpõõsaid võib istutada kogu hooaja jooksul. (Okaspuid ei soovitata maha panna septembri algusest hiljem, sest igihaljastel taimedel kulub veidi rohkem aega, et enne talve korralikult juurduda.)

Nõu-istikute puhul on ahvatlus osta suuremad taimed, mis on küll kallimad, kuid neist saab rutem varjava piirde.

Kasulik on teada, et suured taimed juurduvad aeglasemalt kui väikesed. Nende puhul on ka see oht, et kui neid pole juba puukoolis hakatud hekitaimedeks kujundama, võib põõsastara aja jooksul alt hõredaks jääda.

Valmistage ette istutuskoht

- Kõigepealt märkige maha tulevase heki koht: tõmmake tokkide vahele pingutatud nöör selle alguspunktist lõppu. Jälgige, et nöör jääks kaevatava istutuskraavi keskkohast veidi eemale.

- Istutamine läheb kiiremini ja rida saab ühtlane, kui märgite nöörile nt pesulõksudega ära sobiva vahekaugusega taimede kohad.

Seotud lood:

- Kaevake piki nööri umbes 30–40 cm laiune ning sama sügav istutuskraav.

- Kobestage kraavi põhi aiahargi või labidaga ning täitke see poolenisti kompostmullaga. Veidi võib lisada ka mõnd aeglase toimega kompleksväetist.

- Sobitage prooviks üks istik kraavi. Kui see jääb kas liiga kõrgele või madalale, võtke mulda ära või pange juurde.

Vaadake istikud üle

- Lõigake oksakääride või terava noaga tagasi kõik murdunud või kahjustatud juured. Juurte kärpimine soodustab nende harunemist.

- Kui istikud näivad kuivanuna, leotage neid paar tundi juuripidi või potiga vees.

- Arvestage, et päike ja tuul võivad paljasjuursete istikute õrnad narmasjuured hävitada mõne minutiga. Sellised taimed ei pruugi üldse kasvama minna. Sellepärast ärge võtke paljasjuurseid istikuid korraga kotist välja ega laduge istutuskraavi juurde valmis.

Loe veel

- Kui teil pole võimalik paljasjuurseid istikuid kohe istutada, pistke nad kuivamise vältimiseks pundikaupa juuripidi suuremasse kilekotti ning katke juured niiske turba, saepuru või samblaga. Kotisuu siduge taimede juurekaela kohalt kinni. Istikud võib ajutiselt ka punditi kohevasse mulda panna.

Kui tihedalt?

- Istutustihedus sõltub heki kõrgusest. Mida madalamat rohelist tara soovite, seda tihedamalt tuleb istikuid maha panna. Järgige täpselt soovitatud istutusvahesid! Kui loodate kokku hoida, ostate vähem taimi ja istutate ettenähtust hõredamalt, kulub korraliku heki saamiseks hulga rohkem aega. Võib juhtuda, et te ei saagi ilusat.

Helve Sarapuu annab oma raamatus “Hekid ja hekitaimed” (Valgus, 2000) järgmised soovitused.

Madal hekk (0,5–1 m): taimede vahe 25–30 cm. Sobib muru piirdeks, iluaeda ja teede äärde. Sobivaid liike: läikiv tuhkpuu, harilik liguster, mage sõstar, taraenelas, Thunbergi kukerpuu, jaapani enelas.

Keskmise kõrgusega hekk
(1–1,5 m): taimede vahe 30–40 cm, keskmiselt 3 taime jooksvale meetrile. Tüüpiline tänavaäärne hekk. Sobivaid liike: läikiv tuhkpuu, harilik ebajasmiin, harilik liguster, ungari sirel, viirpuud, mage sõstar, harilik kukerpuu.

Kõrge hekk(1,5–2 m): taimede vahe 50–80 cm. Sobib tänava äärde piirdeks, kaitsehekiks, fooniks õitsvatele põõsastele. Sobivaid liike: ungari sirel, viirpuud, pärn, kontpuud, sarapuu, harilik ebajasmiin, põisenelas, mage sõstar, villane lodjapuu.

Kahekesi on otstarbekam

- Hekitaimi on parem istutada kahekesi: üks hoiab istikut õiges asendis ja teine katab juured mullaga, siis tallab esimene pinnase taime ümber kinni.

- Istutades liikuge kraavi kohale pingutatud aianööri ühel küljel, nii jääb hekk sirgem.

- Jaotage istiku juured ühtlaselt igasse suunda laiali. Kraav peab olema nii lai ja sügav, et juured sinna ilusasti ära mahuvad. NB! Juured ei tohi jääda ülespidi!

Potis kasvanud taimel harutage juurepalli küljest julgelt juuri lahti, siis suunduvad need ümbritsevasse mulda ja istik juurdub paremini.

- Paljasjuursed taimed peavad jääma mulda samale sügavusele, nagu nad varem kasvasid (juurekael maapinnaga tasa). Nõu-istik pange veidi sügavamale, et juurepallile saaks pisut mulda peale panna. Vajutage istikud korralikult kinni.

Kastke korralikult ja multšige

- Pärast istutamist kastke taimi, et vesi viiks mulla tihedalt juurte ümber. Kastke pigem rohkem kui vähem.

- Kui kastmisvesi on mulda imbunud, kobestage istikute alune mullapind rehaga ja multšige komposti, turbamulla või puukoorega.

Lõigake tugevalt tagasi

Kõige lõpuks tuleb taimed tagasi lõigata, et soodustada tiheda heki saamiseks nende harunemist. Esmalt eemaldage kõik kuivanud, haiged ja vigastatud oksad, seejärel kärpige istikuid 2/3 võrra. Lõigake kogu rida nööri järgi tagasi, siis jäävad taimed ühekõrgused.

Mõni aednik soovitab lehtpõõsad lõigata koguni vaid 10 cm kõrguseks. Selline lõikus võib ära ehmatada, sest taimedest ei jää ju peaaegu midagi alles. Aga järgmise aasta suvel tänate end, nähes, kui tihe ja ilus hekk teil sirgumas on.

Ka vabakujulise heki puhul lõigake heitlehised põõsad pärast istutamist sama tugevalt tagasi.

Esimese kasvuaasta suvel võite veel korra kergelt kõiki pikivõrseid tagasi lõigata. Nii soodustate külgharude moodustumist ja kasvu.

Telli kohe ajakiri Maakodu ja võida imeline reis suvisesse Peterburgi! Loosis kaks reisi!
Tellima!

 

 

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare