NÕUANNE: Suvised tööd õunaaiasÕitsev õunapuu
Õitsev õunapuuFoto: Ilmar Saabas

Õunapuude õitsemise lõppemisest kuni viljade valmimiseni on õunapuud justkui märkamatud. Ometi peaks nende eest hoolitsema ka suvekuudel.

Õitsemise lõpul pange välja feromoonpüünised õunamähkuri, õunakoi ja õunapuu-võrgendikoi isaste väljapüüdmiseks. Hoidke seal augusti lõpuni, vahepeal vahetage püünise liimipõhja ja feromoonkapslit.

Pärast jaanipäeva kuni augusti lõpuni võib puid uuesti lõigata. Suvise lõikuse plussid: tekib vähem vesivõsusid ning lõikehaavad paranevad paremini, sest kasvuajal on puul rohkem energiat. Miinused: lehtede tõttu pole võrast ülevaadet, okste vahel rahmeldades kukub maha palju vilju.

Ilusate suurte õunte saamiseks on kasulik hiljemalt kuu aega pärast õitsemist harvendada viljahakatisi (läbimõõt sel ajal umbes 1 cm), see soodustab ka uute õiepungade teket. Jätke kobarasse kõige ilusam vili.

Suuremate õunte saamiseks eemaldage kasvu ajal osa väiksemaid vilju Foto: TERJE LEPP
Seotud lood:

Eemaldage otse üles kasvavad sama aasta võrsed ehk vesivõsud. Veel puitumata kasve saab juunis-juulis käega murda, hiljem tuleb kasutada oksakääre.

Juuli algul siduge ümber tüvede püünisvööd (jõupaberi ribad) kahjurite püüdmiseks.

Haiguste ja kahjurite leviku piiramiseks korjake puude alt ära kõik mahakukkunud viljad.

Augustis andke sügisväetist, mis teeb puu talveks tugevamaks ning valmistab ette järgmise aasta saagi. Kui andsite kevadel pikatoimelist väetist, pole sügisväetada vaja.

Augusti lõpus pange tüvedele liimivööd kahjurite püüdmiseks ja uuendage vanu.

Loe veel

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare