Nuusuta lähemalt! Milliseid lõhnavaid taimi valida koduaeda?Floksid
Aedfloks 'Graf Zeppelin'Foto: Vallo Kruuser

Koduaeda oskuslikult taimi valides saame hurmavaid lõhnu nautida kevadest sügiseni või isegi talvel. Lõhnavate taimede valikut tutvustavad Tallinna Botaanikaaia spetsialistid.

"Suurde maakodusse sobib lõhnajaks mõni juurevõsu mitteandev pappel või vihmaga rahustavalt lõhnav kask. Võimatu on lõhnaaeda ette kujutada liiliate, ebajasmiinide ja pargiroosideta," märgib botaanik Urmas Laansoo.

Selleks, et saada lõhnadega rohkem tuttavaks, seadke 21. juunil sammud Tallinna botaanikaaias toimuvale Lõhnade ööle. Botaanikaaia pargiala on avatud kuni 23-ni, kasvuhooned 22-ni.

Lõhnade öö ühe kuraatori Krista Kauri sõnul otsitakse kell 19.00 Palmimaja juurest algaval lõhnaretkel koos Urmas Laansooga vastuseid küsimustele, miks taimed lõhnavad, mis on eeterlikud õlid ning kuidas kasutada lõhnataimi ja eeterlikke õlisid igapäevaelus.

Loe veel

“Kes ekskursioonile ei soovi minna võib lõhnaretke läbida iseseisvalt spetsiaalse kaardi abil, mille saab küsida kassast,” lisas Kaur.

Milliseid lõhnavaid liike valida koduaeda:
  • Esimestena magusalõhnalistest kevadekuulutajatest alustavad õieparaadi hüatsindid. Lummavad kevadised õitsejad on nartsissid, pojengid, iirised, sirelid, toomingad ja piibelehed. 

  • Suvised hullutajad on floksid, lillherned, levkoid, lilltubakad, öölevkoid, öölilled, imelilled, iisopid, mündid, sidrunmelissid ja naistenõgesed.

  • Ronitaimedest on sobilik lõhnav kuslapuu.

  • Suuremas aias või maakodus tasub leida koht pärnale.

  • Muruseemet külvates valige valge ristikuga segumuru, et mõnes paigas nautida ristikulõhna.

  • Väga palju lõhnataimi on huulõieliste seas, alates liivateest kuni iisopi, lavendli ja salveini.

  • Lõhnaaiast ei tohiks puududa maitsetaimed koriander, till, petersell, pune või basiilik jpt.

  • Laukude lõputuna näivas liigirohkuses on kenade õite ja lehtedega kevadel, suvel ja sügisel õitsevaid liike.

  • Kui soovite mõnd ebatavalist või vähetuntud lõhnajat, tuleks valik teha juudapuulehiku või haberoodse vahtra kasuks, kes lõhnavad sügisel lehtede langemise ajal. Juudapuulehikut kutsutakse huvitavate ümmarguste lehtede tõttu ka pannkoogipuuks. Eksootilise Jaapanist pärit 6-8 m kõrguseks kasvava puu istikud on puukoolides müügil.

  • Talvises aias pakub uitajale lõhnaelamust harilik kadakas, mänd või kuusk, aga ka elupuu.


Allikas: Urmas Laansoo

Telli kohe ajakiri Maakodu ja võida imeline reis suvisesse Peterburi! Loosis kaks reisi!
Tellima!

 

 

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare