Päevaliiliad, need kelmikad hurmurid, sobivad aeda massistutusena


Liiliad Tallinna Botaanikaaias
PäevaliiliadFoto: Priit Simson

Praegu on võimalus vaadata välja sobiv koht päevaliiliatele, et taimed saaksid septembris mulda. Lopsakad õierikkad puhmikud sobivad looduslähedasse aeda, kus on palju avarust.

Päevaliiliatest teame, et selle taime iga õis on avatud ainult ühe päeva. Sellest iseärasusest ei ole vaja lasta end heidutada, sest järgmistel päevadel puhkevad õienuppudest üha uued õied ja nii võib õitsemine kesta rohkem kui kuu.

Kuigi enamik päevaliiliasorte õitseb juulis ja augustis, leidub ka neid, mis õitsevad veel septembriski.

Kasutage neid näiteks madala hekina jalgradade ääres, üksiktaimena või kujundage neist rühmad. Väikesed puhmikud sobivad ideaalselt väikesesse aeda. Päevaliilia pakub ohtralt võimalusi, sest kombineerida saab kõikide õietoonidega.

Hea naaber

Päevaliilia sobib kasvama koos teiste püsililledega, samuti on ta ise heaks naabriks madalamatele ilupõõsastele ning isegi köögiviljadele. Katsetage ja sättige päevaliiliaid ka marjapõõsaste vahele. Kujundage vikerkaarekarva peenar ilupõõsaste foonile, mis on päevaliiliate õiterohkuse ajaks oma õitsemise juba lõpetanud.

Valige päevaliiliatele selline koht, mis vastab nende kasvunõuetele. Arvestage, et neile meeldib savikas, parasniiske ja keskmise viljakusega kasvupinnas ja nad eelistavad päikeselist kasvukohta. Varju taluvad vanemad, kollaste ja ruugete õitega sordid.

Seotud lood:

Vajab kastmist

Enamik uuemaid põneva õiemustriga sorte avavad oma õied kaunilt siis, kui saavad kasvada täispäikese käes. Uuemad aretised vajavad efektseks õitsemiseks sooja suve, eriti oluline on õitsemisaegne soe öine õhutemperatuur.

Kui teie päevaliiliate õitsemine jääb tavapärasest kesisemaks, siis võib-olla tahavad nad rohkem kastmist.

Pinnas taimede ümber peab olema piisavalt niiske vähemalt ühe labidalehe sügavuselt. Kastke päevaliiliaid vähemalt kord nädalas. Korralikult juurdunud vanemad päevaliiliad enam ära ei kuiva.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare