Peenralt tabatud isevärki söakad kosmosemutid


Maasikvaarikal on korraga nii õied kui viljad
Maasikvaarikal on korraga nii õied kui viljadMall Värva

Kätte on jõudnud viljade valmimise aeg. See on nagu aedniku pikk palgapäev, kus kevadest saati nähtud vaev ja tehtud töö end nüüd tasuma hakkavad.

Tavaliste aia- ja köögiviljade nagu kartul, kapsas, kurk jne kõrval on ka selliseid, mis on sootuks "ummamuudu" nagu võrokesed ütlevad.

Üks selline on näiteks maasikvaarikas. Ostsin selle krooniaja lõpus laadalt ühe leeduka käest. Mees müütas neid istikuid koos kollaste vaarikatega ja tol ajal igal laadal ostjaid jätkus. Olid tal ju uudishimulikuks tegevad näidisedki kaasas.

Nüüd, kui see taim on tüki aeda enda alla haaranud ja üritab oma võrseid ajada isegi muru sisse, paneb see leeduka äri kergelt muigama.

Ilmselgelt hõlptulu oli küsida ühe pisikese taime eest 50 krooni. Aga tookord oli põnevust palju. Teadmatust ka, sest ega keegi maininud, et sügisesed varred kevadeks kuivavad.

Nii saigi kevadel kurvalt nenditud, et näe, oligi vaid ostmise rõõm.

Tühjad viljad

Aga siis ilmusid kusagil lähikonnas maa seest pisikesed punakad lehekesed, mis jõudsalt taimeks sirgusid. Jäi loota, et see ongi nüüd meie sügisel ostetud “tulnukas”.

Suvel ilmusid suured valged õied ja neist said imelikud punased marjad. Sellised, mida keegi näinud polnud. Vaarika kuju ja maasika vilja moodi pealispind. Marjad olid seest tühjad, aga tugevad, ei vajunud lössi. Olid ikka tol ajal tõepoolest ühed tulnukad. Sai neid siis alati külalistele näidatud ja koos omajagu ahhetatud. Hakkasime neid omakeskis ajalehe karikatuuride järgi kosmosemuttideks hüüdma. Olid ju kosmosemutidki sellised imelikud, kuid söakad.

Seotud lood:

Ehkki see taim on tüki maad endale haaranud, ei pane keegi seda talle pahaks. Marju saab palju ja peale kevadise rohimise sinna asja pole, sest suve jooksul katavad taimed kogu pinna kenasti ära. Marjade valmimise ajal on tükk tegu neid kätte saada, sest taimevarred ja isegi leherootsud on kaetud teravate tagurpidi ogadega. Keegi ütles kord, et kui panedki vaikselt käe lehtede vahele, et marja võtta, siis kätt ära tõmmates haarab taim sinust ikka kinni, torkab, ja mitte vähe.

Kordumatu välimus

Marjade maitse üle võib ju vaielda, aga ega nad nüüd just mingi eriline maiuspala pole. Välimus ja olemus on aga kordumatult põnev. Parim kasutusviis muidugi tortide ja kookide kaunistamiseks. Marjad säilitavad oma kuju, vormi ja maitse ka sügavkülmutatuna.

Maasikvaarikat kasvatada on lihtne. Kõige olulisem on leida talle (või rohkem küll endale) sobiv kasvupaik teistest taimedest eraldi, et ta neid lämmatama ei hakkaks. Ta paljuneb jõudsalt juurerisoomide abil. Mõttekas oleks kohe alguses n-ö piirid paika panna, ümbritsedes kasvuala näiteks juuretõkkekangaga.

Muld võiks olla viljakas ja koht päikesele avatud. Sügisel niitke varred maha. Kevadel olen tärkavaid taimi harvendamise mõttes välja katkunud.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare