PUUST JA PUNASEKS | Mida võib ja ei või kompostihunnikusse panna?

 (2)
PUUST JA PUNASEKS | Mida võib ja ei või kompostihunnikusse panna?
Shutterstock

Tihtilugu on aga kompostikasti või -hunnikuga erinevaid probleeme, ei taha materjal piisavalt kiiresti laguneda või hoopis haiseb vastikult. Kasuliku komposti valmimine oleneb suuresti ka sellest, mida sinna sisse panna.

Komposti hulka ei tohiks panna: mürgiste taimede seemned, viljad ja lehed, väga suurtes kogustes õunu ja marju, loomanahku, suitsukonisid, plastikut, makulatuuri, suuri konte ja jämedaid puuoksi. Kindlasti ei tohi komposti hulka panna taimehaigustest ja kahjuritest kahjustatud taimset materjali.

Seda kõike erinevatel põhjustel: nii levitame haiguseid või umbrohtusid, paljud materjalid aga ei lagune ja rikuvad kompostihunniku tasakaalu.

Soovitav pole komposti panna ka liha ja kalatooteid, kuna need meelitavad kohale hiiri ning rotte.

Kindlasti tuleb tähele panna, et kompostihunnik pole koht kuhu valada või raputada aegunud või ülejäänud kemikaale ning taimekaitsevahendeid - need ei kao sealt kuhugi ja satuvad ringiga tagasi loodusesse ning meie toidulauale!

Kompostimiseks sobiv materjal on: tahked köögijäätmed, erinevad lehed ja pealsed, muruhake, hakitud peenikesed oksad, purustatud munakoored, kohvipaks, sügisesed lehed, aiamaalt korjatud umbrohi, turvas ja muld. Kompostihunnikusse võib panna ka lehtpuu tuhka, juhul kui seda pole väga suurtes kogustes ja kui koos puudega pole põletatud plastikut või muid ohtlikke aineid.

NB! Tänapäeval tasub otsida erinevatelt pakenditelt märget biolagunev sellisel juhul võib neid alati julgelt kompostida.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare