RETSEPTID | Kuidas teha lindudele maitsev pekipala?

 (3)
Talve lummuses
Talve lummusesFoto: Karl Adami

Pakaselisel ja lumerohkel talvel on lindudele suureks abiks lisatoit. Kes veel ei ole jõudnud, võiks koos lastega meisterdada sulelistele toreda pekipala.

Kõige klassikalisem talvine linnutoit on pekk ja rasv, mis on energiarikas ja meelepärane tihastele, puukoristajale ja rähnidele. Peaaegu kõik linnud armastavad seemneid.

Eelistatumad on päevalille-, kõrvitsa-, õuna-, seedermänni-, rapsi- ja linaseemned. Lindudele maitsevad ka pähklid. Tugeva nokaga seemnetoidulised linnud, nagu rohevint, talvike või varblane, söövad ka teravilja. Selleks sobivad näiteks kaerahelbed, hirss, tangud, tatar ja mais.

Külmumise vältimiseks võib kuivtoitu immutada toiduõliga. Sügisel võiks lindude jaoks puude otsa ja alla jätta ka marju, õunu ja paradiisiõunu.

Lindudele pakutav toit peab olema maitsestamata ja naturaalne. Kindlasti ei sobi soolased ja vürtsikad toidud nagu leib, samuti sünteetiline rasv. Jälgida tuleks, et toit püsiks värske.

Toitmiseks vajaliku majakese saab osta või ise teha. Kõige lihtsama maja saab teha plastpudelist või piimapakist, lõigates sellesse paraja suurusega avad. Kenam näeb välja puidust või vineerist valmistatud toidumaja.

Kuidas teha lindude pekipala?

Riputage paraja suurusega tükk kamaraga pekki nööri või traadi otsa.

Seotud lood:

Traadi kasutamisel ei tohiks see olla sellisest materjalist, mis külmas rabedaks muutub ja tuule käes edasi-tagasi liikudes puruneb.

Kui pekitükk ei tundu silmale ilus vaadata, võib teha tihasekella.

Selleks otsige välja madalam plasttops või konservikarp, mille põhja tehke kinnitus selle riputamiseks.

Sulatage rasv ja valage see karpi, seejärel laske hanguda.

Segage rasva hulka ka näiteks kaerahelbeid.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare