Saurusvõhk õitseb ilma mullata ja kastmiseta

 (2)
saurusvõhk Foto: Astrid Lepik

Helsingi kevadmessilt kaasa ostetud haisev saurusvõhk hakkas õitsema kahe nädala möödudes.

Nii nagu müüja messil lubas, polnud Indiast pärineva eksootilise taime haisva saurusvõha (Sauromatum venosum) õitsemasaamiseks vaja mugulat mulda istutada ega kasta. Taimele piisas vaid alustassist, toatemperatuurist ja aknalähedal asuvast valgest asukohast. Kuid nii, nagu venis pikemaks õisik (kasvas aga taim lausa päevadega), kuivetus ka muidu prink mugul. Esialgu püsis mugul koos järjest pikemaks veniva õisikuga alusel kenasti püsti, kuid mingil hetkel kadus tasakaal mugula ja õisiku vahel ning püstipüsimiseks tuli mugul asetada kõrgesse vaasi. 

Õitsema hakkas saurusvõhk kahe nädala möödudes. Õie avanemise hetkel eraldus lambasõnnikut ja roiskuvat liha meenutav lõhn, õnneks oli seda lühiajaliselt, vaid esimestel tundidel ning sedagi mitte eriti tugevalt.

Kauniks on seda õit ehk palju nimetada, kuid oma tavapäratu välimuse ja värvitooni tõttu on ta kahtlemata põnev ja huvitav. Kollaste õitega mustjasvioletne õisik on ümbritsetud mustjaspunase-kollasekirjust kandelehest, mis moodustab ümber õisiku justkui väljavenitatud torbiku - nii õisiku kui kandelehe pikkus on 30-40 cm. Õieilu jagus umbes viieks päevaks misjärel ta kuivama hakkas ja krimpsu tõmbus. 

Oma veidra õiekuju ja -värvi ning kasvuviisi tõttu on taime inglise keelne nimetus Voodoo Lily või Voodoo Bulb üsna õigustatud. Raipehais on aga selleks vajalik, et ligi meelitada tolmendajaid - kärbseid ja muid raipetoidulisi putukaid. 

Müüja ütluste kohaselt võib taime edasi kasvatada aias, kuna aga ilmaolud on jahedapoolsed ja muld aias liialt külm, istutasin mugula koos kuivatunud õie ja juba pea 5 cm lehealgmega suuremasse potti rammusasse mulda. Sobivate ilmade saabudes istutan taime aeda. Kuidas taime kasvatamine edasi kulgeb ja mismoodi näevad välja lehed, saab lugeda edaspidi Aialehest.

Maaleht


Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare