Sinilill tungib päikese poole külma kiusteSinilill tungib päikese poole külma kiuste
Sirli Platov

Sinililled kasvavad varjulises kohas puude ja põõsaste all. Valgust vajavad nad eelkõige õitsemise ajal, seetõttu on nad kohastunud õitsema enne puude ja põõsaste lehtimist.

Igaüks on leidnud metsast teise õievärvi või isemoodi lehtedega sinilille. Üks tuttav leidis lapsena metsast sinilille, mille lehtedel olid valged träpsud. Taim läks koduaias kasvama ja edasi tulid talle ka valgekirjud lehed. Kahjuks ei osanud ta siis veel teada, et oleks võinud saada kuulsaks sordiaretajaks.

Käies lapsega kevadet otsimas, võib sattuda esimese vapra sinililletaime peale, kes trügib külma ilma kiuste maapinnast välja.

Jaapanis on sinilille sorte aretatud juba vähemalt 250 aastat. Seal kasvab hariliku sinilille teisend - jaapani sinilill ning sealne sordiaretus põhineb suuresti just sellel taimel. Sinilille sordiaretus on pikk ja keeruline protsess: külvist uue sordi turule tulekuni läheb vähemalt 7 aastat, tihti kauemgi. Seetõttu on jaapani sinilille sordid üsna raskesti kättesaadavad ja küllaltki hinnalised.

Loe veel

Telli kohe ajakiri Maakodu ja võida imeline reis suvisesse Peterburgi! Loosis kaks reisi!
Tellima!

 

 

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare