Tahmajälgedega õunad

 (6)
Tahmajälgedega õunad
FOTO: REPRO

Tänavu on juhtunud arusaamatu lugu keldrisse hoiule pandud taliõuntega. Septembris ladusin ilusad valitud suurusega ’Tellissaared’ ja veel mõned teist sorti õunad kastidesse.

Nüüd on aga lisaks läikivale rasvasele kaitsekihile ilmunud koore peale õrnad tahmajäljed, justkui oleks korstnapühkija käinud neid sorteerimas. Mis seda põhjustab?

Vastab Väino Pallum

Õrna tahmataolise kirme teket õunakoorele põhjustavad saprofüütseened Gloeodes pomigena, Cladosporium spp. ja Schizothyrium pomi.

Need seened asustavad õunapuu, harva ka pirni- ja ploomipuu vilju, kui ilmad on püsivalt kõrge õhuniiskusega ja jahedad. Just niisugused seentele soodsad ilmad olid tänavu augustis.

Seene G. pomigena eosed kanduvad õuntele puukoorelt. Seal moodustavad nad väga väikesi musti pükniide (algeoslaid). Näiteks sordi ’Tellissaare’ või muude õunte puhul on just vahjas kattekiht ülihea pinnas seene arenguks ja tahmkatte tekkeks.

Õunakoorele ilmuvad ebakorrapärased ähmased rohekasmustjad laigud.

Varjulises kasvukohas ja tiheda võra korral võivad tahmkattelaigud ilmuda juba aegsasti enne viljade koristamist.

Hoiuruumis areneb tahmkate edasi ja suitsjas kirme katab suure osa õuna koorepinnast. Seda eriti siis, kui ei ole võimalik tagada vajalikku hoiutemperatuuri ning õunad on laotud mitmekordse paksu kihina.

Niisuguse tahmkatte lööbimise ärahoidmiseks harvendage puu võra igal aastal, et vastuvõtlikul sordil oleks päikese ja tuule juurdepääs igale oksale. Õunapuud on soovitatav harvendada koguni kaks korda aastas – varakevadel enne lehepungade arenemist ja pärast juuli esimesel poolel teha täiendav harvenduslõikus. Ühekordne kevadine tugev harvendus põhjustab liigset vesivõsude vohamist.

Kui juba kesksuvi on olnud väga vihmane ja prognoos augustiks ei näita ka ilma paranemist, võite erandkorras pritsida augusti esimesel poolel tahmkattele vastuvõtlikke sorte Effectoriga (5 ml/10 l), Chorus 75 WGga (3–4 g/10 l) või Score 250 ECga (2 ml/10 l).

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare