Taimede minivormid loovad väikeaias lopsakuseBalsaminulu sorti 'Nana' sobib kasutada aktsenttaimena
Balsaminulu sorti 'Nana' sobib kasutada aktsenttaimenaPixabay

Väikese aia omanik, kes on nakatunud aianduspisikuga ja tahaks näha oma aias üha uusi liike, võib rõõmustada selle üle, et taimeriigis on ühel ja samal liigil nii suured kui ka väikesed sugulased. Kääbuskasvulised sordid on saadud aretajate pika töö tulemusena.

Enamasti annab juba sordi või liiginimi sellekohase vihje. Ammu tuntud ilutaim on kääbusmägimänd, mida annab oskusliku ja õigeaegse kärpimisega ilusas vormis hoida. Kujundage mändi siis, kui sama aasta kasvudel ei ole okkad veel horisontaalsesse asendisse vajunud. Ärge asuge männi kallale kääridega, vaid näpistage soovitud osa ettevaatlikult rohtsest võrsest ära.

Kääbusvormide poolest on väga rikkalik nulgude valik. Paljud neist kasvavad väga aeglaselt. Näiteks hall nulg ‘Archer’s Dwarf’ on eriti aeglase kasvuga ja väga madal kääbusvorm. Palsaminulg ‘Nana’ on aga laiuv-keraja kasvukujuga põõsas, mis sobib suurepäraselt soolotaimeks. Lehistest võiks välja tuua euroopa lehise ‘Little Bogle’, mis on kollase sügistooniga valgusenõudlik taim, mis sobib väiksematesse aedadesse, kiviktaimlasse või Jaapani aeda.

Miniatuursed õitsejad

Jaapani enelas ‘Japanese Dwarf’ on miniatuurne ja kesksuvest sügiseni rikkalikult õitsev ilupõõsas. Pärast esimest õitsemist lõigake maha ära õitsenud raagudega ladvad, noored võrsed õitsevad paari nädala pärast uuesti. Lõigake kevadel põõsas tugevalt tagasi.

Seotud lood:

Näiteks kääbusroos ‘Amulet’ või ‘Bonbon Hit’ on vaid 30 sentimeetri kõrgused kompaktsed põõsad, õitsedes sama rikkalikult, kui mõni suurem põõsas.

Loe veel

Arvestage sellega, et parima kujundusliku tulemuse saate, kui istutate vähemalt 3-7 taime ühte gruppi.

Igale taimele õiged kasvutingimused:
  • See, kui mõni taim on kääbuskasvuline, ei tähenda, et ta ei vaja proportsionaalselt samas koguses toitained ja vett nagu tema suuremad sugulased. Igal liigil on omad nõuded kasvukohale.

  • Tehke endale selgeks taimede looduslikud elutingimused. Ärge kasvatage mändide all liivasel pinnal vägisi lopsakat lehtpuud, istutage sinna hoopis mägimännid või kibuvitsapõõsad – nii on garanteeritud hea tulemus, mis vajab vähest hooldust.

  • Paepealsele alale ei sobi rododendronid ja mustikad, pöörake seal hoopis tähelepanu astelpajule ning rikkalikule kadakate ja maranate valikule.

  • Olulist rolli mängivad taime valikul tema sordiomadused, sealhulgas see, milline on tema  juurestik – see annab olulise vihje selle kohta, kui lähedale istutada teisi taimi.

Väikeaedade võlu on kompaktsus ja nutika planeerimisega saadud tulemus. Iga detail peab olema hoolikalt läbimõeldud. Väiksemakasvuliste sortidega sobib kujundada maja ja terrassi ümbrust ja teede ääri. Mida kaugemale tiheda liikumisega aladest, seda suuremaks peaksid minema ka taimed.

Kääbussortidega saab luua miniatuurseid aedasid väikesele pinnale, tekitades samal ajal siiski tunde lopsakast ja laiast taimevalikust.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare