Talve pärl meenutab pohla, kuid pohlamari ei ole


Talve pärl meenutab pohla, kuid pohlamari ei ole
Shutterstock

Nahkjate igihaljaste lehtedega külmakindlast pohla meenutavast põõsakesest, lamavast talihalist, annab kujundada karges jõulumeeleolus anumad. Kaugel enam see esimene adventki.

Lamav talihali sobib hästi konteinerisse, ilmestades igihaljaste lehtede ja kelmikate marjadega hästi talvist aeda. Kasvumuld peab olema happeline ja kasvukoht eelistatavalt poolvarjus.

Kuigi marjad ei ole mürgised, ei ole nad ka söödavad. Tihtipeale on taimel koos marjadega samal ajal pohlaõitele sarnased roosakad õied.

Madalakasvulise (10-15 cm) taimena saab temast turbaaeda rododendronite alla ruttu toreda pinnakatte, sest võsunditega laienev taim kasvab üsna kiiresti. Selline vaip õitseb suve keskel, seejärel kattub punaste marjadega.

Lamav talihali vajab varjulist või poolvarjulist kasvukohta, päikeselisemas paigas varjake teda terava varakevadise päikese eest. Talihali levib maa-aluste risoomide abil. Lamav talihali on külmakindel.

Lamav talihali kannatab hästi külma Shutterstock

Teravatipuline talihali hooajataimeks

Kauni välimusega on ka tumeroosasid marju üleni täistipitud teravatipuline talihali (G. mucronata). Sügistalvistes kompositsioonides sobib ta kokku kanarbike, puismailaste, padipõõsaste ja eerikatega.

Teravatipulisel talihalil on mitmeid sorte, mille õied ja viljad võivad olla valged, roosad või lillakaspunased. Tegemist on hooajataimega, mis talub küll mõningaid külmakraade, kuid meie tingimustes ei talvitu.

Püsivate külmade saabudes sobib talle elukoht jahedas valges esikus või verandal.

Talihali sobib hästi jõulude ajal kaunistuseks lauale.

Talihali koos jõulutähega Shutterstock
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare