Eriti on ohus okaspuud, sest nende tihedale võrale on lumel hea koguneda. Kergemini murduvad männid ja kadakad, painduvate okstega jugapuud peavad kõige paremini vastu. Ka mõne tiheda lehtpõõsa võib lumi üsna maadligi suruda.

Okaspuuhekile kogunenud paks lumepadi võib selle laiali suruda ja kauni vormi alatiseks rikkuda. Kohevat lund on hea maha tõmmata muruluuaga. Raske lumi võib rikkuda ka tiheda magesõstra- ja tuhkpuuheki.

Veel pole hilja pehmema nööri või paelaga kokku siduda sammasja kasvukujuga kadaka, elupuu ja mägi-ebaküpressi sordid, et lumi ei saaks koguneda okstele ning neid välja koolutada. Puud oma endist vormi üldjuhul ei taasta. Siduge kokku ka ümmargused elupuusordid.

Väikestele puudele-põõsastele saab kaitseks peale panna suure puitkasti, tünni vm anuma.

Raske lumemüts võib laiaks vajutada ka pakase- või varjutuskangaga kaetud taimed, kui kanga all pole tugevat karkassi.

Kohev lumi trampige noorte viljapuude tüve ümbert tihedaks, siis ei saa hiired selle all tegutseda ja puukoorega maiustada. Lund tasub tihendada ka ilupuude ümber, sest närilistele meeldib näksida veel kuldvihma, pärna jt. Kui tulekul on pakane, tooge mujalt puude alla lund külmakaitseks juurde.

Mõnel okaspuul, eriti kirjul kadakal, hakkavad tiheda lume alla maetuna kergesti arenema seenhaigused. Kraapige neilt lumi ära, et puu saaks õhku.

Raske lumi ohustab nii klaasist kui kihtplastist valmistatud kasvuhooneid. Oluline on teada, et kallim ja kvaliteetsem kasvuhoone, mis on mõeldud meie laiuskraadil kasutamiseks, peab ka suuremale lumekoormusele vastu.

Kasvuhoonelt lume eemaldamine on keeruline seetõttu, et materjalid muutuvad külmaga hapramaks, ja kui lumi on katusele juba kinni külmunud, võib lumeroobiga puhastamisel kasvuhoone hoopiski ära lõhkuda.

Eriti hoolikalt eemaldage iga kord pärast suuremat sadu lumi vanadelt või nõrgema konstruktsiooniga kasvuhoonetelt.

Kasutage juhust ja lugege erialast kirjandust või küsige asjatundjatelt nõu. Neilgi on praegu rohkem aega konsultatsioonideks.

Vaadake üle oma seemnetagavarad. Küllap on neid poolikuid või ka kasutamata seemnepakikesi sahtlinurka ikka kogunenud. Selliste puhul ei ole sageli teada, kui paljud neist seemnetest idanevad või kas selleks üldse suutelised on. Seemnete idanevust on võimalik aga lihtsalt välja selgitada, ja kuidas seda täpsemalt teha, lugege SIIT.