Tõeline lõhnamagnet! Nipid, kuidas kujundada hüatsindist tore jõuluaed


Tõeline lõhnamagnet! Nipid, kuidas kujundada hüatsindist tore jõuluaed
Shutterstock

Värvikate jõulutähtede ja alpikannide kõrval mõjuvad nuppus hüatsindid tagasihoidlikult, kuid viige koju nad just sellisena – siis saate nende õitsemist nautida kogu selle pikkuses.

Jõulukuul võtab toas vastu mõnus kuuse- ja piparkoogilõhn, kuid magusalt lõhnavad idahüatsindid (Hyacinthus orientalis) sobivad hästi seadetesse.

Jälgige, kuidas taim areneb, õisik paisub, õienupud hakkavad värvuma ja lõpuks avanevad.

A post shared by Organic Blooms (@organicblooms) on Nov 28, 2017 at 11:26am PST

Juba õitsvana ostetud hüatsindi puhul jääb see ootuselevus ära ning soojas toas on õied varsti närbunud.

Lillepoed pakuvad pühadeks ka pidulikke taimeseadeid hüatsintidega, kuid aiandushuvilisel on kindlasti põnevam selline ise kujundada.

Tehke madalasse ja laia anumasse või korvi tore lilleaed, kuhu lisage ka teisi õitsvaid jõululilli, toataimi ja kääbus-okaspuid. Viimistlemiseks katke muld samblaga.

Mõned ideed leiate ka juuresolevatelt piltidelt.

Fantastisk flott @meretes_litt_av_hvert 💕 Tagg bildene dine med #minlandstil for repost 💗 #landstil#landliv#vintage#landstilinspirasjon#fransknordisklandstil#levlandligvintage#landstilinspirasjon#fransknordisklandstil#levlandlig

Loe veel

A post shared by Landstilinspirasjon (@landstilinspirasjon) on Nov 19, 2017 at 1:26am PST

Seadet kujundades ja sinna teisi taimi valides tuleb arvestada, et idahüatsint kasvab 20–25 cm kõrguseks. Elavatest lilledest seade vajab enda ümber vaba ruumi, siis pääseb ta kõige paremini mõjule. Kaunistage hüatsindid noorte kuuse- või männivõrsetega, sidudes nad kokku paelaga.

Hyacintlökar med halsduk 😉 #hyacint #lök #christmas

A post shared by rutigarut (@rutigarut) on Nov 28, 2017 at 6:10am PST

Hüatsintide tugev lõhn võib panna pea valutama, seetõttu ärge asetage taimekompositsiooni magamistuppa.

Sobivaim koht õitsvale hüatsindile on jahe (13–16°) ja valge, siis püsivad õied lausa mõne nädala ilusad. Viige eluruumides olevad lilled vähemalt ööseks jahedasse. Väga soojas toas kestab õieilu umbes nädala.

Hüatsinti on põnev kasvatada ka klaasvaasis, sest lisaks õitele on kaunid ka vees hõljuvad juured. Müügil on sobiva kujuga hüatsindivaasid. Klaasis kasvatades peab jälgima, et vees oleksid vaid juured. Sibul ei tohi istuda vee sees, isegi mitte sibula kand.

Klaasnõusse võib panna kasvama ka poest ostetud, mullas kasvanud taime, kui selle juured leige veega ettevaatlikult puhtaks pesta.

Jahedus hoiab ilusana

Sobivaim koht õitsvale hüatsindile on jahe (13–16°) ja valge, siis püsivad õied lausa mõne nädala ilusad. Viige eluruumides olevad lilled vähemalt ööseks jahedasse. Väga soojas toas kestab õieilu umbes nädala.

Kastke kasinalt, et muld peab olema mõõdukalt niiske. Ärge valage vett otse sibulale. Kui soojas toas hüatsinti rohkelt kasta, venivad varred liiga pikaks ning suureks paisunud õisik hakkab tuge vajama.

Tugipulga võib torgata otse sibula sisse, sest ajatatud sibulat pole eriti mõtet aias edasi kasvatada. Kui te siiski tahate seda teha, pistke tugi sibula kõrvale.

Pikaks veninud varrega õisiku võib ka ära lõigata ja vaasi panna.

Shutterstock

Väetada pole hooajataimena kasvatatavat potihüatsinti vaja, sest sibul sisaldab ise piisavalt toitaineid.

Visata ära või istutada aeda?

Talveks õitsema ajatatud hüatsint peab üks-kaks aastat kosuma, et kurnatud sibul taastuks ja suudaks uuesti moodustada õisikupunga.

Kui te soovite hüatsinti edasi kasvatada, kastke äraõitsenud taime potis edasi ja laske tal lehti kasvatada.

Lõpuks lehed kolletuvad ja kuivavad, siis võtke sibul mullast välja ning puhastage välimistest lahtistest sibulasoomustest ja kuivanud juurtest.

Hoidke sibulat sügiseni kuivas soojas kohas. Õige aeg ta peenrasse istutada on septembri teisel poolel või oktoobri alguses.

Kui panna talvel õitsenud sibul kohe kevadel peenrasse, jääb see põdema, kuna taime kasvu- ja puhkefaasid on läinud segamini. Nimelt kasvatavad sibullilled pärast õitsemist veidi aega hoogsalt lehti, et neis tekkinud toitainetega sibulat kosutada, seejärel tahavad nad soojas ja kuivas kohas puhata. Kevadel niiskesse mulda pandud sibulal jääb vajalik puhkus saamata.

Kuidas ajatada ise?

Kui soovite järgmisel aastal hüatsindid ise jõuluks õitsema ajatada, tuleb sibulad potti panna septembris ning hoida 8–10 nädalat pimedas ja jahedas (umbes 10°) kohas.

Mulda tuleb aeg-ajalt niisutada, et see täiesti läbi ei kuivaks. Sibulaid võib hoida ka ilma mullata üks-kaks kuud külmkapis (mitte sügavkülmas!).

Novembri lõpus – detsembri algul tooge potid sooja valgusrikkasse kohta ning hakake kastma.

Talvel ajatamiseks valige varasemad sordid.

Shutterstock
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare