Tuhk on hea väetis ja kahjurite tõrjuja

 (8)
Tuhk on hea väetis ja kahjurite tõrjuja
Foto: Wikipedia

Tuhk rikastab mulda toiteelementidega, vähendab mulla happesust ning tõrjub tülikaid taimehaiguseid ja -kahjureid.

Tuhas, mis jääb järgi peale puude ja taimejäänuste põletamist, sisaldub umbes 70 elementi Mendelejevi tabelist. Suuremas koguses sisaldab tuhk räni, kaltsiumi, kaaliumi ja fosforit. Lisaks makroelementidele - magneesiumile, rauale ja väävlile sisaldub tuhas ka taimedele nii vajalikke mikroelemente nagu boori, mangaani, vaske, molübdeeni jne.

Mineraalainete ja tuhaelementide sisaldus võib tugevasti erineda, sõltudes millisest taimsest materjalist on tuhk saadud ja tingimustest, kus taimne materjal eelnevalt kasvas.

Kui võrrelda puidust saadud tuhka taimsest materjalist saadud tuhaga, siis puutuhas on märgatavalt rohkem kaltsiumi, kuid vähem kaaliumi. Kaaliumi sisaldus võib olla taimsest materjalist saadud tuhas kuni 20-30% (eriti kõrge on kaaliumi sisaldus päevalille ja tatra tuhas).

Pealsed ja mitmete kultuuride taimejäänused nagu kartul, mais, päevalill, peet annavad tuha, milles sisaldub taimekasvuks rohkesti vajalikke elemente.

Tuhka saab aias ja põllul mitmeti ära kasutada.

* Väetamine. Tänu oma keemilisele koostisele sobib tuhka kasutada kui mineraalset väetist. Põllumajanduses kasutatakse teda eelkõige kaaliumiallikana: tuhk sisaldab kaaliumit kaaliumkarbonaadina, mis on kergesti lahustuv ja taimede poolt hästi omastatav.

Seotud lood:

Paljudest mineraalväetistest eristub tuhk seetõttu, et selles praktiliselt puuduvad klooriühendid. Seega sobib tuhk väetisena kasutamiseks eelkõige kultuuridele, mis on tundlikud kloori suhtes - kartul, kurk, suvekõrvits, kapsas, maasikas, vaarikas, sõstrad.

Samas tuleb meeles pidada, et tuhas ei esine taimede kasvuks vajalikku lämmastikku. Lämmastikku sisaldavaid väetiseid (ka orgaanilisi, nt sõnnik) pole mõistlik anda koos tuhaga -ammoniaagiks muundudes lämmastik lendub.

Koos tuhaga pole mõistlik anda ka fosforväetiseid. Esiteks sisaldab tuhk niigi fosforit, teiseks tekivad aga reaktsioonid, mis muudavad fosfori taimedele kättesaamatuks.

Taimi, kes eelistavad kasvuks happelist mulda, nagu kanarbikud, rodod, hortensiad, mõningad okaspuud, ei väetata tuhaga, kuna tuhk muudab mulla happesust.

* Mulla parandamine ja lupjamine. Tuhal on võime mulda parandada ja muuta selle struktuuri. Tänu kõrgele leelisusele neutraliseerib tuhk mulla liigset happesust.

Millises koguses tuhka kasutada, sõltub mulla happesusest, orgaanilise aine sisaldusest, ning sellest, kas on tegemist kerge või raske mullaga.

Kui tuhka kasutada vaid kui efektiivset kaalium-fosforväetist, piisab, kui seda anda 100-150 g 1 m2 -le.

Tuhk puistatakse maapinnale kuivas olekus, harilikult kevadise maaharimise käigus. Sügisel võib tuhka puistata eelkõige rasketele savikatele muldadele.

Praktiseeritakse ka tuha andmist istutusauku ja vakku, kuid teha tuleks seda äärmiselt ettevaatlikult, et ei kõrvetaks taimejuuri. Kasvuperioodil võib väetisena kasutada veega segatud tuhka. Sel juhul võetakse ämbritäie vee kohta 50-100 g (pool klaasitäit kuni klaasitäis) tuhka ja segatakse hästi läbi.

* Haiguste ja kahjurite tõrje. Eelnevalt niisutatud köögiviljade ja dekoratiivtaimede lehtedele raputatud tuhk toimib kui naturaalne fungitsiid ja insektitsiid. Taime ümber mullapinnale raputatud tuhk hoiab taimest eemal teod ja nälkjad.

Filtreeritud jahutatud tuhalahusega (20-30 g tuhka 1 liitri kuuma vee kohta) pritsitakse nii köögivilja- kui dekoratiivtaimede tõusmeid mitmesuguste haiguste vastu. Tuhalahus, tubakas ja majapidamisseep koos aitavad edukalt võidelda sibulakärbse, lehetäide, jahukaste (nii sõstra kui karusmarja), kapsanuutri ja tõusmepõletiku vastu.

* Tuhk kompostis. Tuhka võib kasutada edukalt kompostimisel. Kõdunevate taimejäänuste kihtide vahele raputades rikastab tuhk komposti ning aitab kaasa selle valmimisele. Umbes 100 kg kompostitava materjali kohta on piisav anda 3-5 kg tuhka.

Tuha säilitamisel ei kaota see oma omadusi pikka aega. Ent seda tuleb säilitada nii, et niiskus ligi ei pääseks.

Allikas: Коллекция садовника

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare