Uus trend kevadel õitsevate lillesibulate kasvatamisel


Uus trend kevadel õitsevate lillesibulate kasvatamisel
Nüüd on võimalik näiteks tulbisibulaid omale soetada ka kevadel. Foto: Pixabay.com

Lillesibulad jaotatakse laias laastus kahte suurde gruppi: sellised, mis istutatakse maha sügisel, näiteks hüatsindid, tulbid, nartsissid, krookused, paljud liiliad, et nad juurduksid, kasvukohal talvituksid ning saaksid kevadel õitseda.

Teise rühma kuuluvad peamiselt külmaõrnad sibullillede liigid, näiteks aedgladioolid, kaeralilled, mehhiko jänesekapsas, hollandi sibuliiris jms, mis istutatakse maha kevadel. Nende õitsemisaeg jääb tavaliselt suve keskele või teise poolde.

Nagu aiapidajate puhul ikka juhtub, tulevad parimad istutusalade planeerimise mõttevälgatused pähe talvel. Üha rohkem leidub inimesi, kes soovivad tavapäraselt sügisel istutatavaid lillesibulaid soetada ka kevadel, et nende peatselt puhkevaid kauneid õisi nautida. Paraku ei õnnestu sügissibulaid siiski elujõulisena üle talve hoida ilma neid istutamata. Selle õnnestumiseks on vaja väga täpselt välja timmitud hoiurežiimi ning niiskuse ja temperatuuri taset. Isegi vajalike seadmete olemasolul on selline hoiustamine kulukas ja riskiga seotud.

Sellised näevad välja kevadel tärkavad lillesibulad. Foto: Lembit Kaarna, OÜ Aiasõber
Seotud lood:

Sügisel istutatavate sibullillede tavapärane istutusaeg jääb septembrisse-oktoobrisse. Mugulad peavad mulda saama sellise arvestusega, et nad jõuaksid enne pinnase külmumist piisavalt juurduda. Keskmine tulpide, nartsisside ja hüatsintide juurdumisaeg pinnase temperatuuril 9° kestab keskmiselt kuus nädalat. Lihtsamad tulbid, näiteks Greigi, Kaufmanni, Fosteri ja Darwin-hübriidtulbid, ka paljud trimftulbid on puuduliku juurdumise suhtes leplikumad. Nõudlikumad ja pikema vinnaga juurdujad on hüatsindid, enamik nartsisse ja eksklusiivsema välimusega tulbid. Vaid piisavalt juurdunud sibullilled elavad talve hõlpsasti üle.

Korralikult juurdunud lillesibul. Foto: Lembit Kaarna, OÜ Aiasõber

Istutasime Aiasõbras sügisel optimaalsel istutusajal pottidesse valiku hüatsindi-, nartsissi- ja tulbisibulaid. Potid on talveks paigutatud kastidesse ja pealt kaetud kahekordse pakaselooriga. Kui kevad- ilmad lume ja jää ära sulatavad, eemaldame loori. Siis jääb vaid oodata, mil taimed hoogsalt arenema hakkavad, et peagi kirkavärvilist silmarõõmu pakkuda. Sellisel viisil on aiapidajatel võimalus soetada endale ka kevadisel perioodil sügisel istutatavaid lillesibulaid.

Kuidas toimida, kui soetada potis ületalve hoitud tulp, nartsiss või hüatsint?

Ilusate õite saamiseks ei tohi muld potis isegi mitte korraks läbi kuivada. Kui see peaks juhtuma, võivad taimedele kaunite õite asemel ilmuda väärarenenud õied, mis ei ole värvilised, nad isegi ei avane või teevad seda osaliselt. Sobival ajal võib need potitaimed istutada aeda. Selleks peab olema pinnas ette valmistatud. Kui istutatakse õitsvat taime, oleks mõistlik lõigata õis vaasi ning seejärel taim aeda istutada.

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare