Vaata, kuidas kasvatada elegantse õiega kurekellasidVaata, kuidas kasvatada elegantse õiega kurekellasid
Harilik kurekell 'Winky Red & White Double'Aiakeskus Sesoon

Kurekellad on vähenõudlikud taimed, kellele sobib poolvarjuline või päikseline kasvukoht. Sobivad viljakad parasniisked mullad.

Kurekellad õitsevad paar kuud, tavaliselt mais-juunis.

Eestis kasvab looduslikult harilik kurekell (A. vulgaris), keda võib kohata valgusküllastes lehtmetsades, puisniitudel, võsastikes, teda kasvavatakse ka ilutaimena.

Aedades kasvavatakse peale hariliku kurekella ka mitmeid liike ning hübriidseid sorte. Kurekellade kasvukõrgus sõltub liigist ja sordist ning jääb vahemikku 20-100 cm.

Näpunäited kurekellade kasvatamiseks:
  • Kasvatage kurekellasid poolvarjulisel kasvukohal, kus on niiskem ning huumus- ja toitaineterikkam muld. 

  • Kui mullaniiskust on piisavalt, kasvavad kurekellad hästi ka päikeselisel kasvukohal. Väga kuivadel ja liivastel muldadel ei taha hästi edeneda. 

  • Kuigi taimed armastavad niiskust, ei talu nad siiski liigniisket kasvukohta, kuhu sagedasti kogunevad lumesulamise- ja vihmaveed. 

  • Kurekellade (eriti kõrgekasvuliste) kasvukoht võiks olla kaitstud ka tugevate tuulte eest.

  • Kuigi tegu on hästi talvituvate püsikutega, ei ole kurekellad pikaealised, 5-7 aasta järel tuleks taimi uuendada.

  • Kurekellad sobivad nii kiviktaimlasse, püsilillepeenraisse kui loodusaeda. 

  • Et kurekellade kaunis õieilu varju ei jääks, sobivad nad paremini kokku madalakasvuliste püsikutega.

Õied võivad olla nii liht- kui täidisõielised. Liigist ja sordist olenevalt varieerub õite värvus: valged, erinevates toonides roosad, sinised, punased, violetsed, kollased ning mitmevärvilised.

Harilik kurekell 'Winky Blue & White Double' Aiakeskus Sesoon


Harilik kurekell 'Winky White & White Double' Aiakeskus Sesoon


Harilik kurekell 'Nora Barlow' Aiakeskus Sesoon

Paljundamine

Paljundada saab kurekellasid puhma jagamise teel ja seemnetega. Kuna seemned idanevad 3-4 nädalat, on praeguseks seemnekülviks aeg juba möödas. Sobiv aeg oli märtsis ja aprillis.

Loe veel

Et mitte häirida taime võrdlemisi sügavale tungivat juurt, tuleks taimed pikeerimisel istutada kohe peenrasse, taime alalisele kasvukohale. Seemnest paljundatud taimedel ilmuvad õied alles teisel kasvuaastal, kevadel puhma jagamise teel paljundatud taimedel saab õisi näha juba samal aastal. Soodsates tingimustes annavad kurekellad sageli ka isekülvi.

Kurekellade kasvuaegne hooldamine ei nõua palju vaeva. Vajadusel tuleb muidugi taime ümbrust rohida ja põuaperioodil ka regulaarselt kasta. Hästi reageerivad kurekellad väetamisele ning huumus- ja toitaineterikka komposti või kõdusõnniku lisamisele.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare