Vaata, mida istutada, et õisi jätkuks lillepeenrasse ka sügisel?


Vaata, mida istutada, et õisi jätkuks lillepeenrasse ka sügisel?
HeleeniumFoto: Pixabay.com

Lihtne on hoida lillepeenar imelist õiteilu täis läbi suve. Samas tahaks iga aednik, et midagi õitseks ka sügisel. Selleks et sügisesele lehtede värvimängule pakuks täiendust ka mõni õitsev taim, tuleb peenrasse lisada püsililli, mis õitsevad augustist oktoobrini. Õnneks on nende taimede valik kõike muud kui tagasihoidlik.

Astrid (Aster) on madalad kuni kõrged püsililled. Nad õitsevad kaua ja on seega ühed viimased lilled, mis sügisel silmale ilu pakuvad. Nende õite värvus võib olla väga erinev. Olemas on sinakaid, lillasid, kollaseid, valgeid roosasid ja punakaid astreid. Astrid eelistavad päikesepaistelist kasvukohta ja viljakat mulda ega talu liigniiskust. Nad sobivad hästi nii kiviktaimlasse kui ka püsilillepeenrasse. Mõned näited sordivalikust.

 • Südajalehine aster ‘Little Carlow’ (Aster cordifolius ‘Little Carlow’) on umbes 80 cm kõrgune, õitseb septembris ja oktoobris, siniste õitega.
 • Kanarbikulehine aster ‘Erlkönig’ (Aster ericoides ‘Erlkönig’) on umbes 100 cm kõrge, õitseb augustist oktoobrini, valgete õitega.
 • Madal aster ‘Early Blue’ (Aster dumosus ‘Early Blue’) on umbes 35 cm kõrge, õitseb septembris ja oktoobris, roosakaslillade õitega.
 • Kaunis aster ‘Andenken an Alma Pötschke’ (Aster novae-angliae ‘Andenken an Alma Pötschke’) on umbes 70 cm kõrge, õitseb septembris ja oktoobris, roosade õitega.
 • Frikarti aster ‘Mönch’ (Aster frikartii ‘Mönch’) on üle 45 cm kõrge, õitseb juulist oktoobrini, õied on lillakassinised.
Seotud lood:

Lursslill (Cimicifuga) on kõrge püsi- lill, tal on suured jagunenud lehed ja pikad pudeliharja meenutavad õisikud. Tema õied on valged ja kaunistavad aeda just sügisel. Olemas on ka värviliste lehtedega sordid, mis mõjuvad eriti dekoratiivselt. Taim on vähenõudlik – kasvukohaks sobib nii vari, poolvari kui ka päikesepaiste. Värviliste lehtedega sordid on aga kaunimad päikesepaistes. Sobivas kasvukohas peaks olema viljakas ja parasniiske muld – taim ei talu põuda. Oma suuruse tõttu on nad just head soolotaimed.

 • Meie puukoolides on kõige levinum haruline lursslill ‘Brunette’ (Cimicifuga ramosa ‘Brunette’). Taim kasvab 80–150 cm kõrguseks, õitseb augustist oktoobrini, õied on roosakasvalged, õisikud pikad ning elegantsed. Lehed on atraktiivselt pruunikaslillad.

Päevakübar Foto: Pixabay.com


Heleenium (Helenium) on püstiste vartega rohttaim. Õite värvus varieerub kollasest oranži ja punakani. Ta eelistab päikeselist kasvukohta ja toitaineterikast mulda. Ei talu liigniiskust, eriti kevadel ja sügisel. Õitsemist alustab juulis ning õitseb külmadeni välja. Oma erksat värvi õitega toob ta päikese meie aeda ka sügisel. Sordivalik on neil lai.

 • ‘Tie Dye’ (Helenium ‘Tie Dye’) on umbes 70 cm kõrgune, õitseb juulist oktoobrini, õied on kollase- ja purpurroosakirjud.
 • ‘Wyndley’ (Helenium ‘Wyndley’) on umbes 80 cm kõrgune, õitseb augustist oktoobrini, õied on kollased.
 • ‘Double Trouble’ (Helenium ‘Double Trouble’) on umbes 70 cm kõrgune, õitseb juulist septembrini, õied on kollased.
 • ‘Moerheim’s Beauty’ (Helenium ‘Moerheim’s Beauty’) on 70–90 cm kõrgune, õitseb juulist septembrini, õis on rubiinpunane.
 • ‘Sahin’s Early Flowerer’ (Helenium ‘Sahin´s Early Flowerer’) on kuni 100 cm kõrge, õitseb juulist septembrini, õied on punakasoranžid.
 • ‘Salsa’ (Helenium ‘Salsa’) on umbes 50 cm kõrgune, õitseb juulist septembrini, õied on punased.

Päevakübar (Rudbeckia) on poolkõrge kuni kõrge püstiste vartega rohttaim, õied on suured, värvus kollane, oranž või pruun. Eelistavad päikesepaistelist kasvukohta. Mulla osas ei ole väga nõudlikud, kuid ei talu liigniiskust, eriti kevadel ja sügisel. Sobivad hästi püsilillepeenrasse, moodustades kauni kollase päikeselaigu kuni esimeste külmadeni.

Loe veel

 • Särav päevakübar ‘Little Goldstar’ (Rudbeckia fulgida ‘Little Goldstar’) on umbes 40 cm kõrgune, õitseb augustis ja septembris, õied on kollased.
 • Särav päevakübar ‘Goldsturm’ (Rud- beckia fulgida ‘Goldsturm’) on umbes 60 cm kõrgune, õitseb augustist oktoobrini, õied on kollased.
 • Hõlmine päevakübar ‘Prairie Glow’ (Rudbeckia triloba ‘Prairie Glow’) on veidi üle 100 cm kõrge, õitseb augustist oktoobrini, õied on oranžide, kollaste tippudega kroonlehtedega.

Kukehari (Sedum) on madal kuni poolkõrge püsik. Varred on tal tavaliselt lamanduvad või püstised, lehed aga lihakad, kuna taimed talletavad seal veevarusid. Õite värvus on neil taimedel vägagi varieeruv: leidub kollaseid, valgeid, roosasid, punaseid ja lillasid kukeharju. Nad on üldiselt ka vähenõudlikud, kuid liigniiskust hästi ei talu.

Eelistavad päikesepaistelist kasvukohta, kuiva toitainetevaest mulda. Sobivad hästi kasutamiseks kiviktaimlas, äärislilledena ja pinnakattetaimedena suuremates lillepeenardes. Madalamad sordid sobivad hästi ka amplitesse.

 • Kukehari ‘Brilliant’ (Sedum spectabile ‘Brilliant’) on 45 cm kõrgune, õitseb augustist oktoobrini, õied on roosad.
 • Kukehari ‘Herbstfreude’ (Sedum ‘Herbstfreude’) on üle 40 cm kõrge, õitseb augustist oktoobrini, õied on karmiinroosad.
 • Kukehari ‘Crystal Pink’ (Sedum ‘Crystal Pink’) on 30–40 cm kõrge, õitseb augustis ja septembris, õied on heleroosad.
 • Kamtšatka kukehari ‘Variegatum’ (Sedum kamtschaticum ‘Variegatum’) on 10–20 cm kõrge, õitseb augustis ja septembris, õied on kollased.

Ülane (Anemone) on madal kuni kõrge püsilill. Õite värvivalik on mitmekesine, leidub valgeid, kollaseid, roosasid, punaseid ja siniseid ülaseid. Nad eelistavad poolvarjulist kasvukohta, kuid taluvad ka päikest, mulla osas nõudlikud ei ole. Sobivad nii kiviktaimlasse kui püsi- lillepeenrasse. Ülaste hankimisel peab teadma, et nad on mürgised.

 • Hubei ülane ‘Splendens’ (Anemone hupehensis ‘Splendens’) on 70–100 cm kõrge, õitseb septembris ja oktoobris, õied on purpurroosad.
 • Hübriidülane ‘Königin Charlotte’ (Anemone × hybrida ‘Königin Charlotte’) on 70–100 cm kõrge, õitseb augustist oktoobrini, õied on roosad.
 • Ülane ‘Pretty Lady Emily’ (Anemone ‘Pretty Lady Emily’) on 30–40 cm kõrge, õitseb augustist septembrini, õied on roosad.

Allikas: http://www.hansaplant.ee, http://garden.ee

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare