
Peamiselt kahjustab oa-lehetäi põlduba, kuid võib kahjstada ka peeti jm kultuure.
Tiivutud isendid on 2,3-2,7 mm pikad mustad, roheka või pruunika varjundiga, tuhmid. Tiivulised on sama suured ja sama värvi, kuid läikivad. Vastsed sarnanevad valmikutega, kuid on väiksemad ja heledamad.
Munad on algul heledad, hiljem muutuvad mustaks. Talvituvad munadena puudel ja põõsastel. Kevadel elavad talveperemeestaimedel, suvised partenogeneetilised põlvkonnad elavad oal, peedil ja paljudel umbrohtudel. Sügisel arenevad tiibadega isendid, kes rajavad viimase muneva põlvkonna.
Oa-lehetäi (Aphis fabae) kahjustab peamiselt põlduba, vähem peeti jt. Igas liikuvas arengujärgus toituvad taime ülemises osas. Kahjustuse tagajärjel taimed känguvad, suure kahjustuse korral isegi kuivavad. Oma elutegevuse käigus levitavad lehetäid šokolaadilaiksust. Kahjustus võib ulatuda isegi kuni 60-70%-ni.
Tõrje
Külvake varakult, kasvatage kiire arenguga sorte, tehke oapõld võimalikult kaugelemitmeaastastest liblikõielistest. Kasvuaegse keemilise tõrje aeg on esimest täikolooniate ilmumisel. Insektitsiididest sobib oa-lehetäide tõrjeks Decis Mega ja NeemAzal-T/S.