VIDEO | Just niiviisi saad kodus poest ostetud avokaadost oma avokaadopuu kasvama panna

 (4)
VIDEO | Just niiviisi saad kodus poest ostetud avokaadost oma avokaadopuu kasvama panna
Foto: Shutterstock

Pähklise kreemja viljalihaga avokaadol on tore suur seeme. Sellest pole kuigi keeruline kasvatada oma avokaadopuu.

Avokaadod on avokaadopuu ehk ameerika pirnloorberi (Persea americana) viljad. Need on pirnikujulised, 7–20 cm pikad ja kaaluvad 0,1–1 kg. Vilja sees on suur kõva seeme, mis on 5–6,5 cm pikk.

Avokaado on kaunis toataim ja kunagi annab ehk viljugi. Viljakandvus võib eluruumides saabuda 5–15 aasta pärast. Siiski on kahtlane, kas saame ikka maitsva vilja. Seemnest kasvab metsik taim, nii nagu õuna- ja pirnipuudelgi.Meie oludes pole aga kuskilt võtta mõne kultuursordi silma või oksa vääristamiseks.

Avokaadosid kasvatatakse maailma paljudes paikades. Neist on aretatud palju sorte ja üldiselt on igas maailma otsas omad sordid. Riikidest on suurimad kasvatajad Mehhiko, Indoneesia, Colombia, Brasiilia, Tšiili, Dominikaani Vabariik, Peruu, Hiina.

Seemnest saab metsiku taime

Meile jõuavad avokaadod kõige enam müügile Iisraelist. Populaarseimad on sort ‘Hass’, mille viljal tugev pruunjasmust koor, ja ‘Fuerte’, millel on siledam tumeroheline koor ning selgem pirni kuju.

Tärkab umbes kuu aja pärast

Avokaadopuud on kodus lihtne kasvatada. Selleks on kaks võimalust: pistke seeme mulda või asetage otsapidi vette. Mulle kui aednikule meeldib enam potis tärkamist oodata.

Vees idandamiseks peske seeme puhtaks, torgake 3–4 teritatud tikku selle keskelt läbi ja asetage seemne lame ots tikkude najal vette. Või tehke nii, nagu juhendatakse allpool olevas videos. Seemnest peaks vees olema kolmandik kuni pool.

Seotud lood:

Idanemise ajal hoidke veeanumat soojas kohas, aga mitte tugeva päikese käes. Kui taim on aga tärganud, asetage ta päikese kätte.

Kui seemik on umbes 15 cm pikkune, istutage ta potti. Kui taim on sirgunud 30 cm pikkuseks, näpistage latv, et ta hakkaks harunema.

Mullas idandamisel on samuti oluline, et seemne tömp ots oleks allpool. Umbes kaks kolmandikku seemest peab jääma mulla sisse.

Mõlemal idandamisel kulub tärkamiseni ligikaudu üks kuu. Pidage silmas, et avokaado lehed, viljakest ja seemned on mürgised. Jälgige sedagi, et koduloomad neid ei näriks.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare