Eesti kauneim maakodu 2016: Muuli talu - päikesekarva pärl Tahkurannaswww.stuudio8.com
Foto: Sigrid Absalon, www.stuudio8.com

Sigrid ja Vaido Absaloni Tahkurannas asuv värviküllane kodu sulatas žürii südame ning Muuli talu võib uhkusega kanda tiitlit “Eesti kauneim maakodu 2016”.

Päike keset küla – nii ütlevad Reiu valla kohalikud elanikud Muuli talu kohta. Väliselt kullakarva ja seest siiruviiruline – koloriitne, modernsete lahendustega ja sõna otseses mõttes maaliline on see tore kodu Tahkurannas.

Sigrid ja Vaido Absaloni kodust Tahkurannas on Maakodu kirjutanud suisa kahel korral, viimatine artikkel nende värviküllasest aiast ilmus erinumbris “Suvi aias”.

Sigrid Absalon

Muuli talu on oma nime saanud siinse ajaloolise Uulu muuli järgi. Koduaia merepoolsest väravast on kiviviske kaugusel liivarand, kunagi olid siin Uulu paruni maavaldused. Kuus aastat tagasi laiusid siin vaid liivaluited ja mustika­metsad, krundil kasvasid noored kased ja männid.

Seotud lood:

“Mõtlesin, et kuidas ma siin keset heinamaad elan. Peab ikka ilu looma! Ja nii hakkasingi aeda rajama,” meenutab Sigrid. Et ühe aia kujundamine ja kujunemine võtab aastaid, oli tark selle tööga kohe alustada. Kõigepealt tuli vedada siia tonnide kaupa mulda.

Absalonide pere: Vaido, Angela, Sigrid ja Annika. Foto: Erakogu

“Et üldse viljapuid istutada ja need kasvaksid, tuli esmalt kopaga auk kaevata, mulda sisse panna ja alles siis puu istutada,” räägib Sigrid.

Sigrid ja tema pere armastavad värve. “Mulle meeldivad erksad ja tugevad värvid. Mu lemmikvärv on punane! Oma aedagi istutaksin rohkem punaseid õitsejaid, kuid kahjuks on neid vähevõitu,” ütleb ta. Muuseas, aiakujundamine ja taimedega mässamine on Sigridi suur hobi ning oma aia loomisel ei ole ta kasutanud spetsialistide abi. Kõik on tema enda ja looduse looming.

Kirglik aiakujundaja

Maja polnud veel ehitama hakatud, kui Sigrid möllas aiaga: planeeris peenraid, iluaeda, istutas puid, põõsaid, ilutaimi. Teades maja tulevast asukohta, soovis ta, et köögiaknast avaneks vaade aiale ja oleks terrass, millel istudes võiks kogu ümbritsevat ilu silmaga hoomata. Etteruttavalt võib öelda, et täpselt nii läkski.

Foto: Sigrid Absalon, www.stuudio8.com

Esimesed taimelapsed sai Sigrid emalt, vanaemalt ja tädide aiamaadelt.

Loe veel

“Mis aga meeldis, tõin siia. Lõpuks oli neid nii palju, et ei mahtunud peenrale ära! Solgutasin neid siia ja sinna, sättisin kõrguste järgi paika. Alguses sai taimi ikka päris palju ringi istutatud. Nüüd ma juba tean, kui kõrge miski taim on,” meenutab Sigrid.

Vähe leidub aedasid, kus on värvidega nii pillavalt ja lustlikult ümber käidud. Siin moodustavad taimegrupid justkui külluslikke värvijõgesid. Kui üks toon lõpeb, suundub see sujuvalt üle teisele ja nii tekib imetabane koloriitne rütm ning värvide sümfoonia.

www.stuudio8.com Sigrid Absalon

“Aiandus on minu hobi. See on haigus, mille puhul üldse rahast kahju ei ole,” naerab Sigrid. Olen tahtnud aeda nii kujundada, et igal aastaajal oleks ilus seda vaadata.”

Igihaljaid vorme on siin tõesti palju, aga et alati oleks värvi ja õitsejaid, on Sigrid nende vahele istutanud suve- ja sügislilli. Vaatamata liivasele pinnasele, tunnevad taimed end siin suurepäraselt. Nad on lopsakad ja elujõulised. Sigridi sõnul ei jõua ta nii suurt aeda väetada, turgutust saavad vaid suvelilled. Lopsakuse saamise üks nippe on taimede jagamine ja paljundamine.

Sigrid Absalon

Taimi õppis Sigrid noore aednikuna ise paljundama. Nii on ta ajapikku saanud oma aeda suured lillepuhmad või maad mööda laiuvad värvikad pinnakatjad. Näiteks päevaliiliatest on tänu pidevale jagamisele saanud looklev lillejõgi. Suured taimede grupid annavad aiale jõulisust ja vaadet.

Taimedega tegelemiseks on Sigrid sisse seadnud töötsooni ehk katselabori.

Sigrid Absalon

“Ostan hunniku taimi kokku, hakkan taimepottidega mööda aeda käima ja neid õigetele kohtadele sobitama. Jälgin nende kõrgusi, värve, kuju. Mulle meeldib, kui ühte taime on palju, ja ei meeldi, kui üks jupike on siin ja teine seal. Suured värvilaigud ja puhmad annavad kaugelt vaadates aiale hoopis teise ilme kui kribud üksikud lillekesed,” ütleb ta.

Värvide pillerkaar

Absalonide aias on eriti palju kollaseid õitsejaid, kuid tegelikult on Sigridi lemmikvärv hoopis punane.

“Mulle meeldib ka sinine – kukekannused, lupiinid, lobeeliad, iirised. Ja muidugi punane. Punaseid lilli on minu arvates väga vähe saada. Ja tunnistan ausalt – valge pole minu jaoks üldse mingi eriline värv. See ei meeldi mulle üldse,” naerab ta.

Noorema tütre Annika tuba on rõõmsalt punavalge. Foto: Sigrid Absalon, www.stuudio8.com

Värvide pillerkaar jätkub ka Muuli talu tubades. Ühe toa kujundas Sigrid kodukontoriks ja mõistagi domineerib seal tema lemmikvärv – punane. Kodukontori seintel ripuvad Sigridi enda tehtud fotod kõige kallimatest – abikaasast ja tütardest.

Punane värv ei puudu köögist ja elutoastki. Sigrid naerab, et kui mõni inimene ei suudaks sellises köögis vist hetkegi olla – tõuseb vererõhk ja kiireneb pulsisagedus –, siis nende perele meeldib see väga. “Kui köök paigaldati ja mees õhtul koju tuli, seisis ta hetkeks uksel ja ütles vaid “Ferrari!”,” naerab Sigrid.

Tapeetide asemel on Sigridi ja Vaido kodus hoopis seinamaalingud.

Vannitoas on samuti seinamaalingud. Foto: Sigrid Absalon, www.stuudio8.com

“Mulle ei meeldi tapeedid ja meil ei ole kodus ühtegi tapeeditud seina. Idee seinad hoopis maalingutega kaunistada sain samuti internetist,” ütleb ta. Nii kaunistavadki kunstniku loodud kaunid maalitud pildid siin majas pea iga tuba.

Ülemise korruse tualettruum.  Sigrid Absalon, Stuudio 8

Elutoas on läbivaks motiiviks punane moon, seda nii seinamaalingutel, tekstiilidel, aga isegi valgustitel ja vaasidel. Suur hallikas kamin-ahi on tellimustöö ja valmistatud hõbekivist. Ahi on kahepoolne – köögi poolt saab seda kasutada söögitegemiseks, elutoa poolt aga kütmiseks. Suure toa diivanit ehivad Sigridi ema heegeldatud lapitehnikas tekid.

Elutoa sisustuse läbiv motiiv on punane moon. Sigrid Absalon

Dušialuseks on punane paadikujuline vannike, seinas vesisinised kahhelplaadid ja nende vahel punane vuugitäide. Kajutiukse taha on peidetud tehnika- ja torusüsteemid.

Vannitoas on mere hõngu, seintel ja aknalaual on vanad ujukid. Foto: Sigrid Absalon, www.stuudio8.com

Köögiaknast avaneb maaliline vaade aiale, mille taga kõrguvad sihvakad männid ja nende tüvede vahelt vilksatab omakorda meri. Aia ja kodu kujundamisel on tähtis roll Sigridi enda silmal, mis on harjunud perspektiive ja kompositsioone haarama. Kordumatu, isikupärane, värviküllane, aia suurust arvestades pisut pööranegi, aga äraütlemata pilkupüüdev ja atraktiivne.

Telli kohe ajakiri Maakodu ja võida imeline reis suvisesse Peterburi! Loosis kaks reisi!
Tellima!

 

 

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare