FOTOD | Saunatäis põnevaid lahendusi: lainetel õõtsuv majake, tervislik turvas ja karastav jõevesi

Turbasaun - Eestis esimene ja maailmas ainulaadne
Lammasmäe turbasaun
Lammasmäe turbasaun.Foto: Sven Arbet

Meelis ja Airi Parijõgi lähevad ajalukku kui Eesti esimesed turbasauna ehitajad. Nad tegid seda Eesti riigi 100. sünnipäevale mõeldes.

Väike ja juba eemalt erilisena silmapaistev maailmas ainulaadsest ehitusmaterjalist ehitatud saunake asub Kunda jõel, ujukitel.

Kes tahavad turbasaunas mõnuleda, peavad ületama vee ehk kõndima mööda turbaplaatidega kaetud pontoonastmeid. “See sai nii meelega nii tehtud, et tekiks rabas kõndimise tunne!”

Parvel näib jalgealune kindlam, kuid jõgi kiigutab veidi ka sauna ennast, mida on tunda ka laval istudes. Hoone karunahakarva seinad on ehitatud Läänemaa turbast toodetud plokkidest. Pimedal ajal loovad meeleolu aknalaual klaasist ümbristes kumavad küünlad.

Sauna keskmes on maja süda – Koda keris, mida köetakse puude ja turbabriketiga. Küttekeha pidi olema kaalult kerge, et sobiks parvele, ning lisaks tagama ideaalse kuumuse ja niiskuse, mis on vajalik turbahoolduse tegemiseks. Mõnusas soojuses saab teha turbaprotseduure.

Pikemalt loe Lammasmäel asuvast ainulaadsest turbasaunast detsembrikuu Maakodust, kas digivariandist või paberajakirjast, mille leiad ajakirjanduse müügilettidelt.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare