FOTOD: Stiilne kodu Muhus – põnev kui suveromanss


FOTOD: Stiilne kodu Muhus – põnev kui suveromanss
Foto: Sven Arbet

Taivo Piller ja Mart Haber tegid korda Muhu saarel tühjaks jäänud majakavahimaja. Nutikalt täiendatud ja sisustatud vana maja ning õu võimaldavad nüüd merevaateid ja -võlusid muretult nautida.

Sisustusaksessuaaride firma Shishi osanikud tippflorist Taivo ja fotomodell Mart otsisid endale toredat suvekodu juba kümme aastat tagasi. Iga päev uuriti pingsalt kinnisvaraportaale ning võimalusel külastati ka huviorbiiti jäänud maju. Kuni neile jäi silma Muhus pakutav, üsna õnnetus olukorras majakavahimaja. Lisaks piiras toona mereäärset krunti hall betoonsein.

Majanduslanguse laineharjal õnnestus neil isegi hinda korralikult alla kaubelda.

Nüüd on majakavahimaja õitsele löödud. Maakodu külaskäigu ajal on kodus Taivo ning lemmikloomad – kaks üliarmsat Jack Russelli terjerit Mickey ja Pluto ning eakas kass Moppel. Mart on sõitnud Tallinna, Shishi tööde asjus. Peremees avab ukse naeratusega ja koerad tervitavad reipalt haukudes. Enne kui Taivo hoiatada jõuab, ajab Miki end külalise põlvedele püsti ning näksab õrnalt talle ulatatud tervituskäest. Selgub, et see sõbrake võõristab, jälgib ning karistab sageli ikka väga valusalt tulijaid, kes teda puudutada soovivad.

Maja, mida need vahvad koerad valvavad, ehitas Vene tsaar majakavahile. Neil ammustel aegadel asus Vahtraste alumine tuletorn keset hoovi. Nüüdki on majakas lähedal ehk kõrvalkrundil ega sega ümbruse kasutamist ning sättimist.

Seotud lood:

Taivo mäletab väga hästi õhinat, millega nad esimest korda majakavahimajja astusid ning ka esmamuljet toonasest esikust. Tookord mõjus kõik süngelt ja rõhuvalt. Nii roogiti esmalt maja sisemus müürideni lagedaks, paljud sõbrad käisid talgutel ja olid igati abiks.

Maja uuendamisele aitas kaasa arhitekt Laila Põdra, kes oskas kohandada maja selliseks, et elanikud saaksid ranna ääres elamisest maksimumi võtta. Loobuti nii mõnestki seinast, et oleks rohkem avarust ning valgust. Nüüd näeb majja siseneja juba esikus seistes merd.

Rohkem valgust ja avarust

Kõiki elumaja aknaavasid suurendati ja süvendati, et oleks rohkem valgust ning piisavalt ruumi aknalaudadele, kuhu toredaid nipsasjakesi sättida. Sisekujunduse paika loksumiseks värviti kõigepealt seinad ja laed valgeks ning elati aasta aega kasinates tingimustes, et tunnetada ja mõista, kuhu ja mis ruum võiks tulla. Avaruse ja naturaalsuse poole püüdlevatele majaomanikele andis nõu sisearhitekt Pille Lausmäe.

Elutoa asemel oli enne kaks väikest hämarat tuba. Nüüd on see suur ruum nagu tantsusaal ning sellest avanevad kaks kahe poolega klaasust merepoolsele terrassile. Soovi korral saab ilmaprognoosi määrata raadiost ilmateadet kuulamata.

Elutoa põrandaks on selle maja ehedad põrandalauad, mis renoveerimistööde käigus üles võeti, puhastati ja õhemaks saeti. “Lauad olid seitsme sentimeetri paksused. Saekaatris tuli need pooleks saagida, sest vastasel korral ei oleks põrandaküte mõjule pääsenud,” räägib Taivo.

Väärikal põrandal on mõnus paljajalu seista, merevaadet või elutoa sisustust uudistada.

Mööbel, valgustid ja muud sisustusaksessuaarid on siia otsitud aastatega. Meeste lemmikpood asub internetis (espace-nordouest.com), kust nad on leidnud ja tellinud endale meelepäraseid mööbliesemeid.

Elutoa põnevalt lihtsa vormiga laual on muljetavaldav õlilampide kollektsioon. Neid on Taivo oma rõõmuks kogunud. “Minu vanaisa talu oli kohe Valgehobusemäe kõrval, seal veetsime vennaga kõik suvised koolivaheajad. Aga talus ei olnud voolu ning õhtune elu käis õlilambi valgel. Sellest ajast meeldib mulle õlilambi valgus ja selle põlemise lõhn. Nüüdki, kui mõne neist põlema läidan, tuleb lapsepõlv kohe meelde,” räägib ta meenutades.

Elutoa kolmandad klaasuksed avanevad ka elutuba pikendavasse talveaeda. Praegu on raske ette kujutada, et varem oli selle asemel ­töö­riistakuur, mis oli koledam kui öö ning lõhuti otsemaid.

Esialgu jäi kuurist alles betoonpõrand. Külla tulnud sõbrad hakkasid seda kohe istumispaigana kasutama. Nii sündiski mõte rajada sinna talveaed. Kolmekihilise klaaspaketiga talveaeda saab aasta ringi kasutada kui söögituba – see on võimalik, kuna maja soojendab maaküte.

Kuressaare antiigipoest on leitud põnevaid vanu fotosid, mida täiendavad ka Taivo vanemate pildid.

Võluv külalistekorrus ja valge köök

Loe veel

Talveaiast saab astuda mereäärsele terrassile, kust avaneb kena vaade. Suvitamiseks on rannajoonele pikutamistoole paigutatud. Taivo ja Mardi sõpradele meeldib siin suvitamas käia.

Tänu arhitekt Laila Põdra nutikusele on majakavahimajas külalistele oma korrus. Arhitekti ettepanekul ehitati merepoolsele küljele viil juurde. Tellised saadi elumaja akende laiendamise tööde käigus.

Ärklikorrusele pääseb väikesest pööninguuksest. Tõsi, sisenemine meenutab jäneseurgu ronimist, kuid seda jahmatavam on katusealuse ruumikus. Puidust prussidest raamaturiiulid jaotavad katusealuse sümpaatseteks soppideks, kus on voodid. Aknast avaneb imetore vaade rannajoonele ja laevaliiklusele – purjekad liiguvad pidevalt Hiiumaa või Haapsalu suunas. Lisakorrus on end igati õigustanud, sest Taivol ja Mardil käib sageli külalisi. Nüüd on nende käsutuses mõnus ärklikorrus.

Supluseks saab merevesi ujumisküpseks juba mai teises pooles, küll aga mõtlevad majaperemehed meresuplusest enam võimalusest sealt toidulauale täiendust saada. “Kui laht on pikalt soe, siis ei ole kala mõtet püüda. Sügise poole tahame kalapüüdmisega algust teha. Plaanime selleks ajaks võrguloa osta, sest väidetavalt ei ole siin landi ja õngega midagi teha,” on Taivo uurinud.

Kui kala saadakse, valmistab roa üldjuhul Mart. Taivo kiidab ja ütleb, et Mart tunneb end köögis nagu kala vees. Taivo külastab aga meeleldi kila-kola laatasid. Mitmed lahedad köögiaksessuaarid ongi laatadelt leitud. Viimatiselt laadalt jäi näppu efektse linnuga vaagen. “Teeme tihtilugu siin suitsukala, ja head vaagnat, kuhu kala peale tõsta, ei olnudki nii lihtne leida.”

Köök, kus road valmivad, on kõrge laega ja mõjub sinna sobitatud mööbliga vägagi hubaselt. Hõbehallid külmkapid on magnetitega kaetud, kuid need ei ole sellised, mis muljet rikuks. Need on sõnad, mida ritta seades saab meelt lahutada või lihtsalt jätta teisele sõnumi.

Köögimööbel oleks justkui eritellimus, aga on hoopis Ikeast. “See sobis ja mahtus vana maja seina äärde nii hästi, nagu oleks meie köögi jaoks ehitatud. Mulle Ikea disain meeldib – lihtne, puhta ja selge joonega, tehniliselt kvaliteetne, ei ole liiga kallis ega pretensioonikas.”

Võimas kodu süda on Savitoni pottidest ehitatud, puudega köetav pliit ja leivaahi. Selle, aga ka maja teised nägusad küttekehad ehitas pott­sepp Agu Allikivi. “Leivaahju valmimisest alates, sellest on nüüd umbes viis aastat, ei ole me poest leiba ostnud,” märgib Taivo. “See leib seisab kaua värske! Mart paneb leiba palju kasulikke lisandeid, mis teevad sööjale vaid head.”

Kokakunstist lugu pidava Mardi valitud on kasvuhoone taimed ning rajatud ka aiamaa, kus kasvatatakse kõiki tuntud headuses köögivilju.

Õues, mereäärsel terrassil, on samuti pikk laud, mida ümbritsevad kohaliku meistri tehtud vanad toolid ning kus on tore kalaroogi nautida.

Viimase tööna sätiti elumaja ja kõrvalhooneid ühendavale laiale puidust terrassile mõnusaid puhkenurgakesi. Neid istumiskohti piiravad uhked lillepotid, kõigis kasvamas vägevad põõsad ja puud, mis pakuvad puhkajale tuulekaitset.

“Käisime oma Norra koostööpartneril Linda Johnsenil külas ning avastasime seal, kui toredasti saab õueala potitaimedega hubaseks muuta. Tema aias oli vast 40 suurt potti väga erinevate suurte taimede, puude ja põõsastega, mis tavaliselt kasvavad kusagil aianurgas või seina ääres. Potitaimed ei olnud kusagil eemal, istujatest kõigest meetri kaugusel. Nii moodustasid taimed mõnusa rohelise elava seina kohe su kõrvale. Olime vaimustunud,” räägib Taivo. “Koju jõudes tellisime koorma Muhumaa mulda ja sõitsime kaubikuga kohe Hortesesse. Peas oli plaan valmis, et kuhu ja kui suured potid paigutada, et oma aeda samasugused sektsioonid luua. Nende müüjad oskasid meile soovitada põõsaid varju, poolvarju ja lauspäikesesse.”

Elumaja taga ehk terrassil, kuhu paistab hommikupäike, näeb õitsvate põõsaste rühmi, mis varjavad majast väljujate pilgu eest lamamistooliga puhkenurga, samas jättes avatuks merevaate. Lamamistooli kõrval annavad varju hortensiad, kontpuud, ebajasmiinipõõsad.

Sauna ümbrusesse valiti hallika tooniga kadakad ja okaspuupotid. Maja kõige päikesepoolsemas grupis on punaste lehtedega puud ja põõsad. “Oluline on pottidesse istutatud taimi piisavalt kasta ja väetada. Okaspuudele, kohe juure ümber, panin rodomulla. Ülejäänud poti täitsin saarelt saadud mullaga,” selgitab Taivo. “Kusjuures – kõik need taimed kavatseme talveks õue jätta. Nood peaks – Hortese müüjad kinnitasid seda – talve ka niisugustes tingimustes üle elama.”

Ainsad potid, mis külmade saabudes tuppa pääsevad, on oliivipuud, loorberid ja agaavid, kes praegu on talveaiast õue suvitama toodud.

Algul plaaniti Muhumaale sisustada suvekodu, kuid aina vähem tahavad mehed olla linnas. “Võib vist küll nii öelda, et meist on saanud majakavahimaja püsielanikud,” ütleb Taivo naerdes.