HÜVA NÕU: Kuidas hooldada akutrelli nii, et see töötaks ja kestaks?

 (22)
Akutrell on igas kodumajapidamises vajalik abimees.
Akutrell on igas kodumajapidamises vajalik abimees.Foto: Shutterstock

Akutrell on muutunud enesestmõistetavaks tööriistaks, kuid kahjuks ei ole mu trell kuigi kaua vastu pidanud ja olen pidanud seda parandma ning viimaks uue vastu vahetama. Kuidas peaksin seda tööriista hooldama ja mida tähele panema akut valides?

Kõigepealt peaks vaatama seda, milleks te oma aku­trelli kasutate. On see ju eelkõige mõeldud aukude puurimiseks. Ka saab sellega kodustes oludes keerata kruvisid, aga suurema ehituse või pikemate kruvide puhul tuleks eelistada hoopis aku­kruvikeerajat.

Tavaliselt ütleb üles tööriista aku. Tänapäeval peetakse kõige töökindlamaks liitiumioontehnoloogial põhinevaid akusid; nikkel-metallhüdriid- (NiMH) ja nikkelkaadmiumakud (NiCd) on sellest tunduvalt vähem võimekad.

Liitiumaku vs. nikkelaku

Nikkelakude nõrkused on järgmised: nende energiatihedus on väiksem (ehk samaväärse mahtuvusega aku on suurem ja ka raskem), teiseks ei taha see hästi töötada talve­pakasega, kolmandaks tühjeneb seistes kiiremini kui liitiumioon­aku ning neljandaks painab seda nn mäluefekt: kui akut laetakse enne lõplikku tühjenemist, harjubki see vastu võtma mittetäielikku ehk lubatust väiksemat voolukogust.

Kuid liitiumaku võib panna laadima ükskõik millises laetuses ja see täitub ikka 100%, ning ka kiiremini kui nikkelaku. Samuti tühjeneb koduses majapidamises harva kasutatava tööriista nikkelaku tunduvalt kiiremini.

Aku maht ja pinge

Seotud lood:

Käsitööriistade akude mahud ja pinged on järgmised: vahemik 1,3–5,2 Ah ning 10,8; 12; 14,4 ja 18 V. 18voldise aku energiatihedus on suurem ehk suhteliselt väikese ja kerge akuga töötab tööriist päris kaua ning ka käed ja õlad väsivad töötades vähem. Lisaks pole hinnavahe 10,8- või 14,4voldise akuga võrreldes tavaliselt enam kuigi suur.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare