Inglismaalt Pärnumaale kolinud eestlanna värskes Maakodus: miks te ometi ei julge maale elama tulla?

 (3)

Koidu talu Pärnumaal, 27.04 2017
Koidu talu Pärnumaal.Foto: Birgit Püve, Maakodu

16 aastat Suurbritannias elanud eestlanna naasis kodumaale, ostis maamaja Matsiranda ja tõdeb nüüd: „Ainus, mida siin ei ole, on inimesed. Miks te ometi ei julge maale elama tulla? Siin on ju nii tore!”

Värskes Maakodus on lugu eestlanna Monika Halest, kes ühel hetkel mõistis, et elu Suurbritannias on tema jaoks ammendunud ja ta ostis üheotsapileti kodumaale.

“Välismaal jääd ikkagi välismaalaseks. Minu hing ihkas tagasi Eestimaale,” nendib ta. Monika ostis Varbla valda Matsiranna lähistele maakodu, millele ta on vaid aastaga andnud uue ilme. Ehkki praegu on maamaja kasutusel pigem suvekoduna, plaanib ta koos tütar Elsaga sinna päriselt elama asuda ja oma ateljee sisustada. Lisaks sisustusele ja mööbli tuunimisele on Monika hobi maalida mereuhutud puidutükkidele kauneid vaateid.

Garnisoni tänaval Kuressaares valitseb vana aida kirsipuuga hoovis lisaks suveajale ka keskaeg. Argo ja Marju Kirss asutasid oma kodu naabriks olevasse aita keskaja stiilis elamuskeskuse. Kõik sai alguse enam kui paar aastat tagasi, kui Argo pärast pikka palgatööd koduseks ehk töötuks jäi. “Mõtlesin, kas minna tagasi kellegi teenistusse või teha midagi ise,” meenutab ta. Sedasi mõtiskledes silmitses ta koduaknast vanavanaisa Aleksander Kirschile kuulunud aita. Selle täpne ehitamisaeg ei ole teada, praegune peremees arvab hoone umbes 150aastase olevat. Väärikas vana maja viis Argo ideeni tuua aita ja hoovi keskaeg koos oma tegevuste ja mängudega. On tähelepanuväärne, et sisustustööd kuni sepisteni on valminud kahe mehe käe all.

Seotud lood:

Maakodu käis külas võõrapäraselt kõlava nimega Uus-Kongo talus, kus Jaano ja Aira Kriisa kasvatavad mahlaseid salatipäid.

“Kasvatada on mõtet ikka vaid neid kultuure, mis end ära tasuvad. Suure põnevusega on proovitud peaaegu kõike, tomatist sparglini, kuid ajad muutuvad ja nii ka meie köögiviljakasvatus. Nüüdseks oleme jäänud kahe põhilise artikli juurde: salatid ja peakapsas,” räägib perenaine, kes jagab Maakodu lugejatele salatikasvatuse nippe.

Loe veel

Veel saate Maakodu juuninumbrist lugeda:

 • Tapeedimood ahvatleb tube värskendama
 • Teeme ise: skandinaaviapärase mustriga taldrik
 • Aeraator teeb muruga imet
 • Murupiire annab aiale viimase lihvi
 • Vormi ja värvi lillesülemitest
 • Võrratu tamarisk kasvab ka Eesti aias
 • Kiidulaul kitseenelale
 • Ootamatult põnev ja imeline Iraan
 • Suviselt kerged retseptid
 • Meisterdamist lastele: nimesildid joogiklaasidele
 • Kodutu koera uus ja õnnelik elu
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare