Kes oli esimene Eesti maamees, kelle maja projekteeris arhitekt? Vaata järele!

Puisi elumaja makett. Meister Peet Veimer, 2008.

Linaäriga jõukaks saanud Halliste kihelkonna mulgid olid esirinnas nii talude päriseks ostmises kui ka moodsate elumajade ehitamises.

Esimene Eesti maamees, kes laskis oma maja projekteerida arhitektil, oli samuti pärit Mulgimaalt – Puisi suurtalu omanik Karl Unt.

Mulgimaal Uue-Karistes asuva Puisi talu omanik Karl Unt ostis hajatalu koos 209 hektari maaga 1865. aastal Olustvere mõisaomanikult krahv Paul Fersenilt 6426 rubla ja 66 kopika eest.

Pärast vana Karli surma 1905. aastal sai peremeheks tema poeg Karl, kes tellis noorte arhitektide Karl Burmani ja Artur Perna büroolt vahetult enne I maailmasõda oma uue maja jaoks ehituskavandi. Perna isa Jaan oli pärit Abjast, ta pidas kõrtsmikuametit ja ostis 1887. aastal Viljandi lähedal asuva suure Jutu talu. Võimalik, et noor Puisi talu omanik jõudis arhitektide palkamiseni just Perna mulgi päritolu kaudu, ehkki andmeid selle kinnituseks ei ole. Tekib küsimus, miks lihtne ja jõukas talumees üldse tuli mõttele lasta oma maja teha mitte ehitusmeistril, nagu see tavaliselt käis, vaid kellelgi, kes ise oma kätega maju ei ehitanud.

Edasi lugemiseks logi sisse, telli digipakett või osta artikkel
0,59 € Osta artikkel
Tutvu maksevõimalustega >>
 

Konkursil "Eesti kauneim maakodu 2017" osalemiseks täida järgnevad väljad:

Kontaktid:

Maakodu


Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare