Kuidas veetorusid külmakahjude eest kaitsta


Metallist torud sageli purunevad külmumise tagajärjel.
Metallist torud purunevad külmumise tagajärjel sageli.Foto: Repro

Torude jäätumise oht on tõsisem ajal, kui lund on vähe ja pakane maapinnale hästi ligi pääsenud – nagu ka praegu on juhtunud.

Eriti tasuks sellele tähelepanu pöörata neil, kellel on torustikuga juba varem probleeme ette tulnud. Tõenäosus, et toru külmal lumevaesel ajal kinni jäätub, on kindlasti suurem.

Ehitusnormide kohaselt tuleb vee- või kanalisatsioonitoru paigaldada allapoole maapinna külmumise piiri, kuid vanemate hoonete ümbruses on mullakiht sageli paigast nihkunud või kulunud. Külmanõrgad kohad on sissetallatud või -sõidetud teerajad, toru sisseviik hoone vundamendi juures, külm kelder või külmad välisseinad, mille soojapidavusele tuleks erilist tähelepanu pöörata.

“Kõige ebameeldivam pakase tagajärg on toru lõhkemine maapinnas, mille põhjuseks on temperatuurimuutustega kaasnev pinnase liikumine,” selgitab Eesti Vee-ettevõtete Liidu tegevjuht Vahur Tarkmees. Eriti haavatavad on malmtorud ja nende ühenduskohad, mis on meil vanemate hoonete juures küllaltki levinud. Üldine soovitus on, et spetsialistil võiks lasta kaameraga läbi vaadata mis tahes materjalist torustiku, kui see on vanem kui 20 aastat. See on lihtsam ja soodsam viis kui torustiku parandamine juba jäätunud maapinnas.

Lisaks torustikule tuleb talvel tähelepanu pöörata ka veearvestile ja ruumile, kus veearvesti asub. Kindlasti ei tohiks seal temperatuur langeda miinuskraadidesse, sest jäätunud vesi võib veearvesti lõhkuda.

Seotud lood:

Veearvestile sobiva töökeskkonna tagamine on eelkõige tarbija ülesanne, kuna vee-ettevõte ei saa vastutada siseruumide heakorra eest. Külmunud veearvesti tunneb ära purunenud klaasi või selle alla tekkinud vee järgi, misjärel veearvesti lakkab töötamast. Kui tegu on maakoduga või hoonega, mida regulaarselt ei köeta, tuleks seal vesi ajutiselt sulgeda ja torustik talveks tühjaks lasta. Nii saab kõige paremini vältida torude või veearvesti lõhkemist ning nende väljavahetamisega kaasnevaid kulutusi.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare