Külma trotsiv kaunitar - lumeroos


Lumeroos
Lumeroos, õis, nupudFoto: Kristel Kirss

Enamik lumeroosi liike on märtsis ja aprilli alguses oma täies ilus. Kuidas külmakraadidele vastupidavat iludust kodustada ja kasvatada?

Lumeroosid vajavad poolvarjulist rammusat kasvukohta. Nad kasvavad ka päikselises kohas, kui on piisavalt niiskust. Liigvari neile ei meeldi. Samuti ei sobi neile kuiv liivane ega ka savine liigniiske muld.

Aastatega kasvavad lumeroosid suurteks puhmikuteks, seetõttu jätke taimede vahele 60 cm. Parim ümberistutusaeg on kevadel, aga seda võib teha ka augustis. Vastu sügist istutades võite häirida õiepungade moodustumist ning järgmisel kevadel on õitsemine siis tagasihoidlikum.

Jagamisega saate lumeroosi kevadel ka paljundada, selleks parim aeg on enne kasvu algust. Lumeroosid on tujukad juurdujad ning neid võib seetõttu jagada ja ümber istutada vaid tõsisel vajadusel. Pärast istutust tuleb taimi 15–20 päeva jooksul rikkalikult kasta.

Lumeroos, õis, nupud Foto: Kristel Kirss
Seotud lood:

Lumeroose ei tasu istutada suurte okaspuude lähedusse, kuna okkad hapestavad mulda, aga happeline muld neile ei meeldi. Naabriteks sobivad kõik varjutaimed, kes ei ole liiga tugevakasvulised. Ülearu jõuline naaber jätaks lumeroosid kuivusse ja nälga. Eriti sobilikud on kevadel õitsevad varjutaimed: sinililled, ülased, kopsurohud, bergeeniad, brunnerad, maikellukesed, džefersooniad jpt; lehtilutaimedest eeskätt sõnajalad.

Tasub teada, et lumeroosi juured ei armasta kuumust, seetõttu tuleb taime ümbrus multšida turba või kompostiga. Mulla võite katta ka kividega, lumeroosid on pärit mägedest, kus nad ajavad oma juured kivide alla jahedusse. Väetamist nad ei vaja, aga multšimine kompostiga on neile vägagi meeltmööda.

Ettevaatust! Lumeroos on mürgine. Mürgisuse tõttu on lumeroosi kasutatud rahvameditsiinis ning temaga on seotud hulk legende ja uskumusi. Lumeroosi kasutati kõikvõimalikke nõia- ja imesalve tehes, eriti loodeti tema abil saavutada igavest noorust.

Umbes 600 aastat eKr kasutati lumeroosi sõdades kui keemiarelva. Peenestatud lumeroosi juurtega mürgitati vaenlaste joogivett. Romeo oma elutüdimuses küsis apteekrilt kiirestimõjuvat mürki. Arvatakse, ta pidas silmas peenestatud lumeroosi.

XIX sajandil oli lumeroos tõhus ussirohi, aga nii mõnigi ravitav ei kannatanud seda välja ja heitis hinge. Praegu kasutatakse lumeroosi mõne nuusktubaka koostises, sellele viitab ka taime saksakeelne vähem levinud nimi Nieswurz – aevastamise juur. Lumeroos püsib ka meditsiinis kasutatavate taimede nimekirjas.

Lumeroos, õis, nupud Foto: Kristel Kirss

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare