Külmad ilmad on tulekul. Anname nõu, kuidas lihtsate ja käepäraste vahenditega torustike külmakahjusid ennetada


Jäätunud veetoru.
Jäätunud veetoru. Foto: Shutterstock

Soe talv on tähelepanu hajutanud ja just praegu, mõned päevad enne tõsiste külmade saabumist on õige aeg on meenutada, et miinuskraadid võivad kaasa tuua vee jäätumise torustikes ning halvimal juhul ka torustike purunemise.

Kordame tuntud tõdesid, kuidas käepäraste vahenditega külmakahjusid ennetada:

  • Hoones, mida igapäevaselt ei köeta ja vett ei kasutata, tuleb vesi ajutiselt sulgeda ja torustik tühjendada. Unustada ei tohi ka veeboileri ja WC-poti tühjendamist. Kõige kindlam viis on kasutada veevärgi tühjaks puhumiseks kompressorit. Veearvesti eemaldamise osas konsulteeri kindlasti majapidamist veega varustava vee-ettevõttega.
  • Kasutuses olevates hoonetes vaata otsast lõpuni üle kogu veevärk ja veendu, et külm ligi ei pääse. Torude ja akende soojustamiseks kasuta käepäraseid vahendeid, kaitstes neid niiskuse eest. Niiskus vähendab soojapidavust. Vundamendi läbiviik toru sisenemise kohana hoonesse on külmumise seisukohalt kõige nõrgem koht.
  • Temperatuur veemõõdusõlmes ei tohi langeda alla +2 kraadi. Kui veearvesti asub kaevus, tuleb kaevukaas soojustada. Selleks sobib näiteks 100 mm penoplast, millest tuleb lõigata kaevukaane suurune kate ja asetada see kaane alla. Lahenduseks on ka küttekeha paigaldamine veemõõdusõlme. Katkise veearvesti tunneb ära purunenud klaasi või selle alla tekkinud vee järgi. Niisugusest veearvestist tuleb teatada kohalikku vee-ettevõttesse.
  • Viimaseks abinõuks mõistlikkuse piires kasutamiseks on veekraani nirisema jätmine. Vee liikumine torustikus takistab külmumist.
  • Kõige ohtlikum on torude külmumiseks ilmamuutuste aeg - kui külmalainele järgneb soojalaine. Seetõttu ei tasu külmade möödudes valvsust kaotada. Vastupidi, soe aeg on parim aeg siseruumide soojustamiseks.
  • Kui siiski veetoru külmus, ei tohi jäätunud toru hakata ise lahtise leegiga sulatama! Abi saamiseks tuleb pöörduda kas vee-ettevõtte või torutööde teenust pakkuva ettevõtte poole, kellel on olemas sulatamiseks mõeldud riistvara. Näiteks plasttorude lahti sulatamiseks kasutatakse spetsiaalseid auruteid ning metalltorude jaoks elektrilisi seadmeid.
  • Kui veevärgi rajamine on hästi planeeritud ja teostatud on muret vähem. Torustik tuleb rajada allapoole maapinna külmumise piiri, mis sõltub ka pinnasest, kuid on reeglina 1,5-1,9 m maapinnast allpool.
  • Kindlasti tasub kaalumist küttekaablite või torukooriku kasutamine. Metalltorudele tuleks eelistada plasttoru, mis on külmakindlam.
  • Töid planeerides ja teostades konsulteeri spetsialistidega!
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare