Loodusega silmitsi | Fotograaf Allan Mehiku hetked kühmnokk-luikedega


Allan Mehik
See luik tuli ise juurde. Muidu on fotograaf ikka loomade-lindudega distantsi hoidnud.FOTO: Allan Mehik

Avastasime Kuressaarest fotograafi, kes on metsikuid kühmnokk-luikesid kadestamisväärselt lähedalt näinud.

Sportlik ja igati muhe Allan Mehik on mitmekülgne fotograaf.Tema kaamera on jäädvustanud nii spordiüritusi kui rahvapidusid. Kuid mereõhus kasvanud saarlasena on ta loodusest võlutud olnud juba lapsest saati. Nii hakkas ta ka loodust jäädvustama juba varases nooruses.
"Keegi ega miski ei ajanud mind pildistama.Vaid loodus kutsus,” tõdeb Allan. "Kaamera kaasavõtmine on ajas pidevalt suurenenud reaalsus. Naljaga öeldes - kui käid kaameraga väljas, siis ei tule nii tihti käia."
Looduses tabatud kaadreid Allan jahisaagiks nimetada ei taha. "Võib olla kõrvaltvaatajale tundub see tegevus jahina, kuid minu jaoks on tegu hetke jäädvustamisega. Enamik minu loodusfotodest ei ole olnud retke eesmärk, ent jäädvustatu väärtus võib ajas kasvada. Pildid aitavad kogetud emotsiooni taaselustada,” räägib ta.
Kui küsida, miks eelistatab mees kaameraga välitingimusi stuudiole, vastab Allan: "Ma ei eelista ühte teisele, aga stuudios korraldab asju fotograaf. Looduses ei ole mõistlik hakata asju ümber korraldama. Seal olen külaline, kellele mõnikord näidatakse peidus olnud varandust. Peab muidugi oskama vaadata.”
Kui uurida Saaremaal sündinud-kasvanud mehelt tema kõige kirkamate hetkede kohta, mis looduses viibides on kõige enam meelde jäänud, pole vist väga üllatav, et ta mainib tormi, tugevat tuult ja merd. "Eredalt meenub üks äikesetorm rattamatkal olles. Siis sai kogeda looduse jõudu ning võimu,” tõdeb ta. "Aga ka looduses kohtumised metsloomadega on ägedad ja meeliülendavad. Alati on hea meel, kui saan selle kohtumise jäädvustada ning seda emotsiooni ka teistega jagada.”
Mis võiks Allani meelest olla inimeste suhtumises loodusesse teisiti? "Inimesi on palju ja seega on palju erinevat suhtumist ning käitumist. Ühest küljest on loodus suur ja võimas ning üksikindiviid mannetu. Samas on selge, et kõik koos suudame eluslooduse hävitada. Seda ohtu peaksime küll kõik endale teadvustama!"

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare