Mida teha, kui pakane kraani kinni keerab?

 (11)
Mida teha, kui pakane kraani kinni keerab?
Foto: Shutterstock

Talvele vastu minnes on majaomanike iga-aastane mure, kuidas säästa veetorusid külmumise eest. Põhikooli füüsikatundi meelde tuletades on asi ju lihtne: kas tagada torudes pidevad plusskraadid, või lasta need veest tühjaks. Tegelik elu on mõistagi palju keerulisem.

Et vesi kraanist otsa ei lõpeks, tuleks sellistele asjadele tähelepanu pöörata:

  • Läbi seina õue mineva kastmisvooliku kraani toru peab olema kindlasti suletav ka hoonest seestpoolt, et õue mineva osa saaks talveks tühjaks lasta.
  • Kütmata hoone WC-poti haisulukku võiks valada auto talvist aknapesuvedelikku ning loputuskast lahkudes veest tühjaks lasta.
  • Talvel pikemale puhkusereisile minnes ei tasu lootma jääda küttesüsteemi “säästurežiimile”. Temperatuur võib alaneda üleöö ning eelreguleeritud võimsusest ei pruugi enam piisata. Tagajärjeks võib olla mitte üksnes torude, vaid kogu süsteemi purunemine. Paluge alati kedagi sõpra-tuttavat, kes käiks ja kontrolliks süsteemi toimivust.
  • Küttekaabli kasutamisel ei ole määrava tähtsusega see, kas tegu on torusisese või -välise kaabliga, vaid korralik isolatsioon ning juhtautomaatika. “Isereguleeruv” kaabel on eksitava tootenimetusega ja ilma juhtimissüsteemita väga kulukas. Kõige soodsam on õigesti reguleeritud süsteem tervikuna.
  • Kui veesüsteemis on lõike, mida väga harva kasutatakse, tasub seal kasutada peenemat toru. Mida jämedam on toru, seda rohkem on selles seisvat vett. See aga tekitab baktereid, mis võivad rikkuda kogu veesüsteemi.

Pikemalt ja põhjalikumalt saad veetorude talvise hoolduse kohta lugeda äsja müügilettidele saabunud novembrikuu Maakodust, olgu siis digivariandis või paberajakirjast.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare