Viis nippi, mis tõhusalt libedusega võidelda aitavad

 (3)
Killustik ja graanulid on hea vahend libedusetõrjeks.
Killustik ja graanulid on hea vahend libedusetõrjeks.Foto: Siim Lõvi

Heitlikud ilmad muudavad teed ja rajad libedaks ning tervise huvides tuleb nii trepilt kui teeradadelt jääd tõrjuda.

VIIS TÕHUSAT NIPPI
  • Vanast ajast tuntud soola puistamist võib tänapäeval soovitada vaid erandjuhtumil, sest teadupärast pole see kõige loodussõbralikum ega odavam viis jääst vabanemiseks. Samuti tekitab soolasegune lumepuder jalatsitele inetuid valgeid rante.
  • Kõige paremaid tulemusi nii tänavate kui koduümbruse käiguteede korrashoiuks on andnud ehitus- ja aiapoodides müüdav killustik. Killustik on tehtud kas graniidist või kruusast ning sel on kindla suurusega (4–6 mm) fraktsioon. Pakendil oleva juhendi kohaselt jätkub 25kilosest liivatamiskillustikust viie ruutmeetri liivatamiseks. Seega on killustik üpris kallis lõbu, kuid hea on see, et killustiku võib pärast lume sulamist jälle kokku pühkida ja nii korduvalt kasutada.
  • Poest saab soetada ka keemilisi jääsulatusvahendeid. Need eraldavad lume ja jääga kokku puutumisel soojust, mis ei lase (erinevalt teistest abinõudest) ka hiljem jääkihil uuesti tekkida, olles seega väga efektiivsed, kuid mitte väga odavad.
  • Tavaliselt kasutatakse koduses majapidamises käepärasemat vahendit – liiva. See on küll odav ja mugav materjal, kuid kipub jää sisse kaduma, känkrateks külmuma ning kevadel-suvel tekitab koduõue teedel tolmu ja pori.
  • Üsna nutikas võimalus on kuumaks aetud liiva kasutamine. Kuum liiv sulab kiiremini jäässe ega lendu laiali. Samuti pole liiva soojendamine keeruline – selle saab enne puistamist vana pesukausi või muu metallanumaga praeahju või pliidile tõsta ja kuumaks ajada.
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare