Nende näpunäidete järgi küpsetad kodus leiva, mis viib keele alla ja teeb kõhule pai

 (4)

Maalehe leivategu, 2013.
Foto: Tiit Blaat

Kui alustate oma esimese leiva küpsetamist, lugege hoolikalt läbi retsept, mille järgi plaanite leiba küpsetama hakata ning varustage end kõige vajalikuga.

Esmalt valmistage ette tööpind, sättige valmis vajalikud töövahendid, nõud ja toiduained. Segage kuivained omavahel hoolikalt läbi ja kontrollige, et pärm oleks täielikult lahustunud. Enamasti kallatakse kuivained tainavedeliku sisse ja kuivainetest vabanenud kausiga katke hiljem tainasegu.

Segage tainasegu algul puulusikaga ja hiljem kätega. Kui tainas on sõtkutud, katke see kuivainekausiga. See on hea ja tihe kate. Samuti sobib selleks otstarbeks kilekott, millele on õhk sisse puhutud, et kerkiv tainas sellele kinni jääks.

Laske tainal umbes 10 minutit kerkida ning hakake siis samas kausis sõtkuma, tõmmates külje pealt tüki tainast keskele ja vajutage kokku. Keerake kaussi veidi ja korrake samamoodi veel kaheksa korda. Siis katke kauss uuesti ja laske jälle 10 minutit kerkida.

Korrake sellist sõtkumist ja kergitamist veel kaks korda. Pärast teist sõtkumist tundub tainas sitke ja pärast kolmandat mõnusalt ühtlane. Sõtkuge samal moel tainast veel neljandat korda, ja tekkinud tainapalli saab mõnusalt kausis ringi pöörata.

Karin Kaljuläte
Seotud lood:

Nüüd katke kauss uuesti ja laske tainal tund aega kerkida. Kui see on paisunud kahekordseks, suruge sealt õhk rusikaga välja.

Kerkinud tainapall asetage jahuga ülepuistatud tööpinnale ning suruge lapikuks. Voltige tainaovaali üks serv keskele ja siis teine samamoodi, et moodustuks nelinurk. Vormige tainas pätsiks, venitades kolmandiku jagu serva üles ja keskele kinni vajutades. Keerake päts ümber ja toimige teiselt poolt samamoodi.

Nüüd pange päts, ühenduskoht allpool, küpsetusvormi. Katke see suure kausi või täispuhutud kilekotiga ja laske tainal kahekordseks kerkida.

Pange tainas küpsema 240kraadisesse ahju, kuhu on asetatud ka röstpann. Valage sellele klaas vett, et tekiks kuum aur ning alandage temperatuur 200 kraadini ja küpsetage leiba umbes 35 minutit.

Allikas: Emmanuel Hadjianderou, “Kuidas küpsetada leiba”

Loe veel

Telli kohe ajakiri Maakodu ja võida imeline reis suvisesse Peterburi! Loosis kaks reisi!
Tellima!

 

 

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare