Hüva nõu siidri valmistamiseks

 (1)
Õunasiider
Õunasiider

Siidriks sobivad magusamad, aga mitte happevaesed õunad. Kuna 2% suhkrut annab käärimisel pea 1% alkoholi, siis ei saa kõigi õunte puhul head siidrit. Samas õigeks käärimiseks on vajalik 0,8-1,0% õunhapet.

Seega suvisortidest on siidri valmistamiseks sobilikumad `Valge klaar`, `Krügeri tuviõun` ja `Suislepp`. Kõikide nende sortide korral võiks 1 liitri mahla kohta lisada kääritamiseks 80-100 g suhkrut või 100-120 g mett. Siidri ja veini valmistamiseks ei sobi suvisortidest ``Martsipan`, `Raeda suviõun` ja `Tallinna pirnõun`.

Sügissortidest on sobilikumad `Dolgo`, `Kitaika`, `Aia ilu` ja `Borovinka`. Nende sortide korral võiks 1 liitri mahla kohta lisada kääritamiseks 100-120 g suhkrut. Sügissortidest ei sobi siidri ja veini valmistamiseks`Tiina`, `Sügisdessert` ja `Noris`.

Talisortidest on sobilikumad `Antonovka`, `Joonik aniis`, `Karksi`, `Paide taliõun`, `Polli kaunitar`, `Punane aniis`, `Talvenauding, `Tellissaare`, `Safran pepin` ja `Tartu roosõun`. Koristusküpsuses lisage suhkrut nagu sügissortidele ja täisküpsuses kui suvisortidele. `Krameri tuviõun`, `Lobo`, `Jonathan` ja `Strats` siidriteoks eriti head ei ole.

Siidri valmistamine

* enne mahlaks pressimist tuleks maha varisenud ja muidu riknevatelt õuntelt eemaldada suuremad mädakolded

* mitut sorti õunte mahlast võib saada segu, mille suhkrusisaldus on 8-12% ja happesus 0,8 %, mis ongi õige koostis

Seotud lood:

* siider kääritatakse veega lahjendamata õunamahlast. Liiga hapu või liiga mage mahl siidri valmistamiseks ei sobi. Happesust saab hästi suurendada ebaküdooniamahla lisamisega, vähendada aga magedama õunamahla või pirnimahla lisamisega

* siidri kääritamiseks on sobilikumad õhulukuga suletavad klaasist veinipudelid või väiksemad venivaadid

* mahlale lisada veidi pärmijuuretist (õigem oleks kasutada õunamahla kääritamiseks sobilikke kultuurveinipärme, mille 1 liitrist piisab 100 liitri õunamahla käärituseks ) ja kääritada õhulukuga suletavas pudelis

* hea juuretise võib ka ise valmistada, võttes 1 liitri õunamahla kohta 200-250 g kergelt leige veega pestud rosinaid ja lasta õunamahlal marlitampooniga suletud pudelis 3-4 päeva käärida. Juuretist on soovitav kasutada ka jahvatatud õunamassi kiiremaks linnastustamiseks.

* pärast tormilise käärimise lõppu täitke pudel värske mahlaga suuni ja sulgege uuesti õhulukuga. Nüüd toimub aeglane järelkäärimine.

* järelkäärimise lõppedes laske virdel selgineda ja valage pärmi pealt ümber pangedesse, käärimispudel peske puhtaks ja valage virre tagasi. Pudel sulgege õhukindlalt ja viige 3-4 kuuks jahedasse laagerduma

* peale laagerdamist villige siider väiksematesse pudelitesse ümber, pudelikorgid on soovitav katta parafiiniga. Siidrit ei pastöriseerita.

* siider tarvitatakse aasta jooksul, sest pikemal säilitamisel langeb joogi kvaliteet: muutub maitse ja kaob süsihappegaasi meeldiv toime

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare