Kas perearst hoiab uuringuid määramata jättes raha kokku?

 (13)
Kas perearst hoiab uuringuid määramata jättes raha kokku?
Diana Ingerainen.Foto: Tanel Meos

Haigekassa ja Eesti Perearstide Selts alustasid teavituskampaaniat, mille eesmärk on selgitada perearstiabi laienenud võimalusi ja tähendust arstiabisüsteemis.

“Haigekassa prioriteediks on kindlustada esmatasandi arstiabi jätkusuutlik areng ning suurendada perearsti rolli arstiabisüsteemis,“ rõhutas haigekassa juht Tanel Ross. „Kui esmatasandil suudetakse pakkuda patsientidele piisavalt nõustamist, diagnoosimist ja efektiivset raviprotsessi koordineerimist, siis võidab sellest nii inimene kui ka tervishoiusüsteem tervikuna. Seega on lähiaastate oluliseks eesmärgiks jätkuvalt suurendada esmatasandi rolli läbi motiveeriva rahastamise, teenuste pideva täiendamise ning perearstidele lisavõimaluste loomise.”

“Sel aastal tõusis perearstide rahastamine eelnevaga võrreldes ligi 11% ning planeerime stabiilset kasvu ka edaspidi,” ütles Ross. “Käesolevast aastast eraldati uuringufondist perearstide poolt osutatavaid pisikirurgia ja günekoloogia teenused ning moodustati eraldi tegevusfond, et anda perearstile võimalus neid teenuseid osutada ilma uuringufondi ressurssi kulutamata. Samuti hakati rahastama tööajaväliseid vastuvõtte.”

“2015. aastal laiendame teenuste valikut ning uuringufondi võimalusi veelgi,“ rääkis haigekassa juht ka tulevikuplaanidest. „See tähendab, et perearsti roll inimese terviseküsimuste lahendamisel aina kasvab ning inimene saab perearsti juurest kiiresti aina mitmekülgsemat abi.”

Seotud lood:

Eesti Perearstide Seltsi juhi Diana Ingeraineni sõnul on teavituskampaania läbi viimine hea võimalus lahti seletada, kuhu ja millise murega patsient pöörduma peaks. “Perearsti meeskond on laienenud, juurde on tulnud pereõde, kelle poole võib alati tervisemuredega pöörduda ja kes oskab vajadusel patsiendi perearsti juurde edasi suunata või vajalikud uuringud läbi viia enne perearstile suunamist. Samuti ollakse siiani vähe teadlikud, et töövälisel ajal saab helistada perearsti nõuandeliinile 1220.”

Teavituskampaania käigus soovitakse murda ka müüte. Ingeraineni sõnul arvavad inimesed näiteks, et perearst hoiab raha kokku, kui ei määra patsiendile uuringuid või jätab ta eriarstile suunamata. „Tegelikkuses kompenseeritakse perearstile teostavad uuringud raviarvete alusel tagantjärele ning uuringute tegemata või eriarstile saatmata jätmine on perearsti kui professionaali otsus, mis lähtub patsiendi tervisevajadusest.“

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare