Restauraator annab nõu: kuidas hooldada aiamööblit

 (1)
Õuemööbel
ÕuemööbelFoto: Sven Arbet

Asjal ei või lasta niikaugele minna, et aiamööbel juba tohterdamist vajaks. Hooldage seda siis, kui mööbel on veel ilus, sedasi kestab ta kaua. Kui te sügisel aiamööblit hoolega üle ei vaadanud, siis varakevad on on selleks just õige aeg.

Eri ajastute õuemööbel väärib kindlasti säilitamist. Restauraator Mati Raali sõnul ongi palju huvitavam kasutada koos mitut moodi istmeid. Tehtud on näiteks kangaga või ilma kangata päevitus- ehk rannatoole, nõgusa istumisosaga lippidest pinke ja kõiksugu puhkelavatseid, puude ümber ehitati kuusnurkseid istepinke – kui sellised vanad armsad asjad on alles, siis nad ainult rikastavad majapidamist.

Hooldusvõtted sõltuvad Raali sõnul laias laastus sellest, kas mööbliese jääb verandal kaitsva katuse alla või mitte.

Kuulsad kohviku- ehk Viini toolid sobivad muidugi nii õue kui tuppa. Korraks vihma kätte jäämine ei tähenda veel tooli surma. Õuemurust kipuvad toolide peened jalad läbi vajuma, hea oleks nad sobitada ikka kindlale pinnale. Ööseks tassige toolid varju alla, vihma käes ei pea nende põhjad kuigi kaua vastu. Kui kasutate Viini toole välitingimustes, peab need vett hülgava õliga igal kevadel üle käima. Lakkidest sobib kõige enam üsna veekindel paadilakk. Rusikareegel on see, et mida läikivam lakk või värv, seda vastupidavam. Samas väga kiiskav lakipind ei pruugi meeldida ja muudab puidu plasti sarnaseks. Kompromissvariant on poolmatt, mis tagab siiski piisavalt hea pinnakatte.

Seotud lood:

Viini toolid pandi kokku ilma liimita, kasutades vaid kruvisid, mille pead omakorda puupunnide alla ära peideti. Nii võib jääda mulje, et tooli detailid on omavahel kokku liimitud. Kui on tarvidus tooli detaile parandada või kruvi uuesti kinni keerata, tuleb esmalt eemaldada pead kattev puust kork. Seda tuleb teha ettevaatlikult, et mitte ära rikkuda soont kruvi peas. Soont on tarvis, et saaks kruvi välja keerata. Seepärast ei soovitagi Mati Raal punne välja puurida, need tuleb kitsa peitli või kruvikeerajaga ettevaatlikult välja urgitseda. Roostes kruvid võivad keerates kergesti katki murduda. Siis on tarvis uus kruvi sisse keerata, aga samasse auku see ei õnnestu, sest vana kruvi jäänus on ees ja seda tavaliselt enam kätte ei saa. Tuleb vana kruvi kõrvale uue jaoks auk puurida, olles enne vajadusel vana augu puupunniga liimi abil kinni plomminud.

Need õnneseened, kel on kodus lagunenud Viini toolide detaile, saavad ehk kolmest toolivrakist kokku panna ühe korraliku, sest tehase tootena on sama mudeli detailid sarnased.

Korvmööbel

Korvtoolid sobivad väga hästi taluhäärberisse ja ajaloolisse interjööri. Neid on kerge liigutada ja suve lõpul verandale, talvaeda või tuppa kolida.

Mati Raali sõnul ei taha restauraatorid vana korvmööblit tavaliselt parandada võtta, kuna see eeldaks materjalikasvanduse olemasolu. Pikalt vihma käes ligunenud vitspunutised lähevad lõpuks ikka pehmeks.

Hästi tehtud korvmööbel on aga üsna vastupidav, päikest see ei pelga, ning kui punutud esemed sooja vee ja seebiga üle käia, saavad vitsad tagasi ka oma loomuliku niiskuse. Punutist hooldades on tavaliselt vaja ainult harja ja tolmuimejat, määrdunud eset peske voolava veega ja laske sel siis õhu käes kuivada. Hoiduda tuleks otse peale paistvast päikesest, sest see kuivatab liiga kiiresti ja selle tagajärjel võivad vitsad painde kohtadelt pooleks praksatada.

Hallid plekid saab korvmööblilt tavaliselt maha mõne üldpuhastusvahendiga (sobib nt ACE) ja veega loputades. Plekke võib eemaldada ka soolveega (1 sl soola 2 l vee kohta).

Eestis tehakse uut korvmööblit siin kasvatatavast kultuurpajust. Seda tuleb enne punumist lõigata, sorteerida, keeta, koorida jne. Tiiu Nurme firmast Korvipood OÜ ütleb, et nemad oma pajuvitstest punutud mööblit ei õlita ega laki, see läheb naturaalselt kasutusse.

Kui mahti, on nad talvel ka korvmööblit veidi restaureerida võtnud. Restaureerimise teeb keeruliseks see, et teistes riikides kasutatud paju erineb meie omast. Näiteks Leedu paju on hallikasvalge, Taani oma aga tumepruun. Mingit eset korrastades püütakse materjale sobitada, alati seda aga teha ei saa. Tihti on vanad punutised nii halvas seisus, et sellest jääb alles vaid karkass. Parandada ei võeta rotangmööblit (rotangiks kutsutakse Kagu-Aasia ronivaid palme – toim), seda materjali lihtsalt pole. Aja jooksul võib rotang hapraks muutuda, väsivad just ühenduskohad.

Värvitud ja õlitatud puitmööbel

Loe veel

Vanasti värviti aiamööbel linaõlivärviga valgeks või roheliseks, kasutati ka muldvärve. Õlitama hakati mööblit alles hiljuti.

Aiamööblit tehaksegi arvestusega, et see oleks tugev, üsna ilmastikukindel ja kergesti hooldatav. Uuele mööblile annab korralik pood kaasa hooldusjuhised.

Vee ja liigniiskuse eest tuleb kaitsta ka õlitatud või värvitud aiamööblit. Liigniiskuses puit paisub, liimühendused katkevad, kahjurite elutingimused aga üha paranevad. Liigkuivuses puit kahaneb, tekivad praod ja lõhed.

harjumaa kaunis kodu Maakodu


Mati Raal soovitab neil, kes ise aiamööblit meisterdada kavatsevad, kasutada võimaluse korral metsakuiva puitu ehk siis seda puud, mis jala peal on ära kuivanud. Sellisel puul on puumahlad ammu ära kuivanud ja niiskuseprotsent puidus väike. Üldjuhul selline puit ei lõhene ega pragune enam. Samuti ei ole selles enam piisavalt maitsvaid toitaineid puidukahjuritele. Samas on suurem seenkahjustuse oht. Seega peaks igasugust aiamööblit siiski töötlema.

Vaigurikas okaspuupuit ei kutsu puidukahjureid sedasi ligi nagu näiteks pehme sanglepp või kask. Okaspuu on kena puidumustriga ja seda oleks mõttekam õlitada või lakkida. Vaigused oksakohad ei hoia hästi kattevärvi peal, kruntimiseks kasutage värvi alla oksalakki. Lehtpuupuidu tekstuur ei ole nii atraktiivne ja sellise mööbli võib üle värvida.

Kui kasutada kaua kuivavat, aga selle tõttu väga vastupidavat linaõlivärvi, siis mõni vihmapiisk mööblile suurt kurja ei tee. Puidu pind olgu enne värvimist ja õlitamist puhas, kuiv ja sile.

Aiamööblit korrastades lükake vana värvi lipendavad osad maha, pind karestage liivapaberiga. Augud täitke niiskuskindla puukitiga, laske kitil kuivada ja lihvige. Kruntvärv aitab värvi puidupinnaga siduda. Kruntvärvina võib kasutada sedasama värvi, millega mööblit katate, aga kruntimiseks peab värvi vedeldama selle värvi sideainega – linaõlivärvi linaõliga, vesialusel värvi veega jne. Juhul kui linaõli on liialt paks, aitab tärpentin.

Õuemööbel Märjamaal Foto: Sven Arbet


Kui ostate uue tiikpuust aiamööbli, siis juba hind vihjab, et tegu on väärispuiduga. Kollakat tooni tiikpuu puit sisaldab üsna palju õli, kuid vajab hoolduseks ikka õlitamist. Hoolduseta tõmbub mööbel halliks. Õliviimistlus värskendab pinda, tõrjub mustust, laseb puidul vabalt hingata ning kaitseb seda niiskuse, mädaniku ja päikese eest. Tiikpuupuidust mööbli hoolduseks sobib nii Pinotexi kui Softcare’i puiduõli. Piisab, kui tõmbate esemed nii kevadel kui sügisel õliga üle. Kandke õli mööblile ja hõõruge lapiga sisse.

Liigne õli pühkige umbes 10 minuti pärast maha. Sõltuvalt vahendist laske esimesel õlikihil imenduda 24–48 tundi. Seejärel lihvige karedaks tõmbunud pind liivapaberiga ja kandke peale teine õlikiht.

Mida millega tohib puhastada?

  • Õlivärv ja teised kattevärvid – kuivpuhastus, mõõdukalt niiske lapiga puhastamine, vajadusel pesuainega pesemine koos kohese kuivatamisega.
  • Õlitatud pind – soovitatavalt sama tüüpi õliga hooldamine.
  • Vahatatud, peitsitud, lakitud pind – villase lapi ja mööblipuhastusvahendiga ülehõõrumine.
  • Paadilakiga kaetud puit – sooja seebiveega pesemine ja puhta veega loputamine.

Mööblitohtri A & O:

  • Ärge jätke aiamööblit sügisvihmade kätte ligunema.
  • Varju alla toodud esemed puhastage ja kuivatage.
  • Värvimata puidu kriimustused katke kaitseks vahaga.
  • Talvel hoidke aiamööblit jahedas kuivas tuulutatavas ruumis.
  • Mööblijalad jm maapinnaga kokku puutuvad osad kestavad kauem, kui need on õli või lakiga kaitstud. Metallosi puhastage lahja sooja seebiveega.
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare