Valime jõulupuud: serbia kuusk


Maakodu, jõulud, lilleseaded
Potis kasvav serbia kuuskFoto: Sven Arbet

Kitsa tumerohelise võraga ja käbirikas serbia kuusk sobib suuremasse aeda jõulupuuks.

Aiaärid pakuvad poti-jõulupuudeks ka serbia kuuski (Picea omorica). Kui puu on potis kasvanud ja seal juurdunud, on ta sisuliselt nagu istik, mille võib hiljem aeda istutada. Sel juhul ärge hoidke potikuuske üle nädala soojas toas, sest siis läheb tema elurütm segi. Soojas hakkab puu uusi kasve kasvatama ning siis teda enam välja viia ei saa. Kõige sobivam koht potikuusele on õues, rõdul või külmal verandal, sest kuusk talvel puhkab ja tahab olla jahedas.

Osa potipuid on aga mõeldud n-ö hooajataimeks ning neid ei saa hiljem aeda istutada. Sellised puud on potti pandud värskelt enne pühadeperioodi, mullas on vaid väike juurekönt. Võrreldes lõigatud puuga, püsib osaliselt säilinud juurtega puu märgatavalt kauem ilus, sest ta saab vett paremini kätte. Mõne aja pärast tuleb aga temagi ära visata.

Serbia kuuske peetakse Eestis kasvavatest okaspuudest üheks ilusamaks. Tema tumeroheline koonusjas võra on kitsas ja võtab vähe ruumi. Oksad algavad maapinna lähedalt ning ka vanemas eas ulatub võra peaaegu maani.

Serbia kuusk sobib Eesti oludesse oma vastupidavuse ja vähenõudlikkuse tõttu. Ta on külma- ja haiguskindel ning peab vastu kõvale tuulele. Lisaks talub ta hästi õhusaastet, mistõttu sobib eriti hästi linna tiheda liiklusega tänava äärde.

Seotud lood:

Noores eas kasvab serbia kuusk aeglaselt, hiljem märksa kiiremini: 10–15 aasta vanune puu on kolme kuni viie meetri kõrgune, täiskasvanuna võib ulatuda 15–20 meetrini.

Käbisid hakkab serbia kuusk kandma varakult, 15–20aastaselt. Juba paari-kolmemeetrisel puul võib olla lugematu hulk väikseid 5–6 cm pikkuseid punakaspruune vaiguseid käbisid, mis teevad puu eriti dekoratiivseks.

Serbia kuuse okkad on lamedad, meenutades veidi nulu omi. Pealt on okas tumeroheline ja läikiv, alt hõbedane. Sageli on okkad võrse tipus turris, näidates oma heledat alumist poolt.

Serbia kuusk kasvab kõige ilusamaks päikesepaistelisel kohal, poolvarjus ei ole võra nii ilus ja tihe.

Kõige paremini sobib talle viljakas parasniiske maa, kuid lepib ka väheviljaka liivmulla ja kruusase pinnasega. Kui otsite kuuske Põhja-Eesti paepealsesse aeda, on serbia kuusk parim valik. 

Aias istutage serbia kuusk üksikult lagedamale kohale, et tema kaunis võra paremini välja paistaks ja kus ta ka jõulutuledega ehitult paremini mõjule pääseb. Väiksemad kuusegrupid sobivad aia serva.

Looduslikult kasvab serbia kuusk Edela-Serbias Drina jõe äärsetel mägedel väga väikesel alal. Serbia keeles on kuusk omorika, millest on tulnud ka liigi ladinakeelne nimi.

Foto: Sven Arbet

Serbia kuuse põnev sort on ülikitsa võraga rippoksaline ‘Pendula’. Puu hoiab oksi tihedalt tüve ligi, võrsed vaatavad allapoole. Kui vanemal taimel jõuavad oksad maapinnani, roomavad nad mööda maad edasi. Sort võib kasvada 6–8 meetri kõrguseks.

Väiksemasse aeda võib istutada serbia kuuse ‘Nana’, mille tihe võra moodustab laia koonuse. Kümne aastaga kasvab puu umbes poolteise meetri kõrguseks.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare