Lugeja küsib: miks ploomihakatised varisevad?
Vastab VÄINO PALLUM
Kirjeldatud kahjustust tekitab ploomikärsakas (Rhynchites cuperus). See 4,5–5,5 mm suurune vaskpunase läike ja roheka varjundiga pikakärsaline mardikas alustab oma kahjustavat tegevust kevadel pungade ja noorte lehekeste kallal. Ta närib neisse auke, seejärel uuristab õienuppe ja sööb õie kroonlehti. Pärast õitsemist muneb ploomikärsakas viljahakatisse näritud 2–3 mm sügavusega lohukesse ühe muna ja siis närib läbi viljavarre, tehes seda osaliselt või täielikult.
Üks emamardikas rikub kuni sada vilja. 8–10 päeva möödumisel kooruvad tõugud, kes tungivad jälle ploomihakatistesse. Pooliku viljavarrega ploomid varisevad peagi.
Tõukude areng jätkub varisenud viljades ja kestab kokku 20 päeva. Arengujärgu lõpus jõuab ta ka luu-seemne vigastamiseni. Täiskasvanud kollakasvalged, tumepruuni pea ja veidi kõverdunud kehaga tõugud poevad mulda nukkuma.
Augusti teisel poolel kooruvad nukkudest noormardikad, kes toituvad ploomipuu lehtedest. Lehtede varisedes lähevad söödikud mulda talvituma. Talveunest ärkavad pahategijad kevadel, kui õhk on soojenenud juba 8°ni.
Sõltuvalt talvekorteri paiknemise sügavusest mullas venib kärsakate väljailmumise aeg pikaks. Ka munemisaeg võib kesta mitu nädalat. Olgu teada, et ploomikärsakas on siiski väheoluline ploomiviljade kahjustaja ja varisemise põhjustaja.
Peamine vaenlane väikestele ploomihakatistele on hoopis ploomivaablane (Hoplocampa spp.). Tema ebaröövik jätab viljaalgmeisse väikese musta sisenemisava ja sealt südamikuni kulgeva käigu.
Ploomialgmed on seest tühjaks söödud ning reostatud näripuru ja väljaheidetega. Niisugustele viljadele on iseloomulik lutikalõhn. Valmik ehk vaablane muneb avanemata õie tupplehtedesse.
Mõlema kahjuri samaaegseks tõrjeks pritsige ploomipuud nädal enne õitsemist ja kohe pärast õitsemist, kuid enne viimaste kroonlehtede varisemist Fastac 50ga (8–10 ml/10 l) või Mavrik 2 Figa (6–8 ml/10 l).
Ploomikärsakat saab tõrjuda ka ilma kemikaale kasutamata, tuleb vaid järjepanu ära korjata mahavarisenud tillukesed ploomid ning põletada.