Juunis me muudkui niidame ja niidame muru. Et roheline vaip oleks ilus, tuleb seda vihmavaesel ajal ka kasta.

Esindusmuru niidetakse iga kolme päeva tagant. Et koduaia muruga saada inglastele järele, võiks seda niita iga viie päeva tagant. Aga pole ka midagi hullu, kui teete seda kord nädalas.

Sageli niites ei ole vaja niidet koristada. See jääb murusse multšiks ja hoiab ka niiskust.

Tihti pügatud muru ei anna pelgupaika tigudele ja teistele paharettidele.

Aplad teod

Teod on meie aedade igasuvine nuhtlus. Kui näha natuke vaeva, saab nendega siiski hakkama. Kõige tõhusamad on sinised teotõrje-graanulid, mis tapavad neid tüütuid tülitajaid hulgi.

Varem kestis graanulite eluiga esimese vihmani. Nüüd on neile lisatud mingeid rasvaineid ja nad püsivad paar nädalat ka niiskema ilmaga.

Ka kuiv puutuhk taimede ümber takistab tigude rändamist. Aga kui tuhk saab märjaks, liiguvad pahalased rõõmsalt üle takistusriba.

Sakslased kui suured õllejoojad soovitavad tigusid püüda õllega. Pange madalasse püstiste servadega nõusse veidi kesvamärjukest. Teod roomavad kohale ahvatleva lõhna peale, mis saab neile saatuslikuks. Nad kukuvad õllenõusse ja upuvad.

Kindlasti aitab tigude arvukust piirata see, kui aias on võimalikult vähe umbrohtu. Eriti armastavad nad naati, vesiheina ja teisi pehmete lehtedega taimi. Tehke süda kõvaks ja likvideerige tigude meelissöögikohad.

Lahingusse koduste vahenditega

Juunis hakkavad hoogsamalt levima ka muud kahjurid peale tigude. Õnneks on aias tavaliselt piisavalt taimi, millega saab neid tõrjuda, et mitte haarata kohe keemilise mürgipritsi järele.

Näiteks lehetäide, nende kõige tüütumate pahalaste elu teeb kibedaks kõrvenõgese-, koirohu-, küüslaugu- ja leedritõmmis. Raudrohi, koirohi ja soolikarohi aitavad tõrjuda lehekirpe, lestasid ja (eba)röövikuid. Küüslaugutõmmis aitab porgandikirbu, porgandikärbse ja kapsakärbse vastu.

Taimseid tõmmiseid, leotisi ja teesid valmistage puu- või plastnõus. Metallnõu pole selleks sobiv. Hoidke nõusid pealt kaetult päikese käes, et soojus käärimisprotsesse kiirendaks.

Leotis kleepub taimele paremini, kui lisate sellele veidi rohelist seepi. Pritsige korralikult märjaks ka lehtede alumised küljed ja võrsete tipud, siis on kindel, et tõrjest ka kasu on. Taimsed vahendid on leebe toimega ning seetõttu tuleb protseduuri mõne aja pärast kindlasti korrata.

*   *   *

Varasuvel tuleb aias ikka muid töid ka teha: rohida, kasta, väetada ja ehk isegi palvetada.

Karel Čapek on andnud meile oma kuulsas raamatus “Aedniku aasta” järgmise palve: “Issand jumal, tee kuidagi nii, et iga päev sajaks, näiteks keskööst kuni kella kolmeni hommikul, aga tead, nii et tuleks pisitasa ja sooja, sest siis ta imbub maa sisse; ja et seejuures ei sajaks mitte tõrvalilledele, kilbirohule, koldrohule ja teistele, mida Sa tunned oma lõpmatus tarkuses kui kuivalembeseid taimi – kui Sa tahad, siis võin ma nad Sulle paberi peale üles märkida... Aamen.” Eks seda palvet täiendab igaüks vastavalt oma vajadustele.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena