* Taime on lihtne paljundada või uuendada pistikutega, nad juurduvad kergesti nii klaasis vees kui kerges ja liivaseguses mullas. Seetõttu saab ka lemmiksorte kergesti hoida ületalve, piisab, kui enne külmade tulekut võtta pistoksad, nad juurutada ja kasvatada neid talvel kui toataimi.

* Paljundamine seemnetest pole samuti kuigi keeruline, pealegi saadakse korraga suurem hulk taimi. Tõusmed ilmuvad toatemperatuuril umbes kahe nädalaga. 5 cm pikkused taimed tuleb pikeerida eraldi pottidesse, harunemiseks tuleks ladvad ära näpistada (pintseerida). Seemne külviks on parim aeg veebruari lõpp, märtsi algus.

* Kasvatamisel ette tulevad vead (nt korraks kuivalejätmine) saab parandada tagasilõikusega. Taim kosub sest kiiresti ja muutub veelgi kompaktsemaks. Et taime mitte kurnata ja tal säiliks lehtede kirev värv, tuleks tekkivad õisikud ära näpistada.

Kirinõges
*Kui nii mõnigi suvelill on kaunis ainult täies õieehtes, siis värd-kirinõges on kaunis kogu aeg, sõltumata sellest, kas ta õitseb või mitte. Leidub nii kollase, roheka, oranži, punaka, peaaegi valgete või pruunikirjude lehtedega sorte. Sordist olenevalt varieerub ka lehtede kuju ja struktuur.

* Kirinõgestega saab ka algaja aednik kerge vaevaga moodustada vahvaid mustreid nii lillekastidesse kui peenardele. Taim püsib võrdelmisi muutumatuna kogu hooaja vältel kuni sügiseste külmadeni.

* Kirevate ja pilkupüüdvate lehtedega kirinõges sobib kasvama nii suve- kui püsilillepeenrasse. Ta on nägus lillekastides ja amplites, temaga võib vahvaid värvilaike tekitada terrassile, rõdule ja akna all asuvates lillekastides. Peaasi, et kasvukoht oleks soe ja päikseline. Väheses valguses kaotab taim oma dekoratiivsuse, taim kipub välja venima ning lehed muutuvad luitunuks või lihtsalt rohekaks.

* Peenras kasvavad lilled ei vaja lisaväetamist, kui sealne muld on toitaineterikas. Küll aga vajavad lisaväetamist anumas kasvavad taimed. Selleks sobib lehtdekoratiivsetele taimedele mõeldud väetis. Anumas kasvavad taimed vajavad regulaarset kastmist, peenrataimed vajavad kastmist põuaperioodidel.

* Ka pole kirinõges kuigi nõudlik mullaviljakuse suhtes, vaid tihe, raske ja õhuvaene muld ei sobi hästi. Kerge, vett hästiläbilaskev ja toitaineterikas muld tagab tugevad, terved ja värvikate lehtedega taimed.

* Kui aeda pole, ei maksa heituda, kirinõges sobib suurepäraselt kasvatamiseks ka tubastes tingimustes.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid