Ka monarda võib kasvada nii lillepeenras, ürdiaias kui ka köögiviljamaal.

Huulõieliste sugukonda kuuluva monarda kodumaa on Põhja-Ameerika, kus ta kasvab umbrohuna niisketel aasadel, mägedes, metsalagendikel ja ka kuivas preerias. 

Iidset indiaanlaste ravim- ja toidutaime tutvustas eurooplastele esimesena Hispaania arst ja taimetark Nicholas Monardes oma XVI sajandil ilmunud teostes. Monardest võlusid nii taime lõhn kui kasutusvõimalused, aga ka tema ümber tiirlevad liblika-, mesilase- ja koolibriparved. Avastaja nime andis taimele 1753. a Carl Linné.

Universaalne ravimtaim

Monarda (Monarda) perekonda kuulub eri andmetel 15 kuni 20 liiki, enamik on rohtsed püsikud. Lähisugulasteks on puned ja ruudid, kaugemateks tsitruselised ja korgipuud.

Esmalt jõudsid aedadesse mägimonarda (M. austromontana syn. M. citriodora subsp. austromontana) ja toruõieline monarda (M. fistulosa), üsna pea järgnesid aedmonarda (M. didyma) ja paljud teised huvitavad liigid. 

Algul kasvatati monardat ravim- ja vürtsitaimena. Kõik monarda liigid sisaldavad suuremal või vähemal määral eeterlikke õlisid, millest olulisim on tümool. Rohkelt on ka kasulikke flavonoide, mis annavad taime kõigile osadele iseloomuliku, küllalt tugeva vürtsika meeldiva lõhna. 

Monardaekstraktidel on antibiootiline, eeterlikel õlidel bakteritsiidne toime. See võimaldab teda kasutada universaalse, paljusid tõbesid peletava või leevendava vahendina. Taime lehti ja õisi on kasutatud teede, tõmmiste ja vannidena, et alanda palavikku, leevendada peavalu, seedehäireid, astmat, bronhiiti.

Põnevad maitsenüansid

Monarda sisaldab ka hulgaliselt C- ning B1- ja B2-vitamiini, seetõttu tasub kevadisse salatisse lisada tema noori lehti ja teha neist kosutavat teed. Monarda sobib supi, liha- ja ühepajatoidu maitsestamiseks. Õitega saab kaunistada magustoite ja kokteile. Värskeid lehti ja õisi võib lisada soolastele ja magusatele hoidistele, et anda neile põnevaid maitsenüansse ja parandada säilivust.

Eri liikidest valmistatud ürditeel on erinev maitse: mägimonardast aimub sidrunit ja basiilikut, toruõieline monarda meenutab punet, mündilehine (M. menthifolia) ja täpiline (M. punctata) on mündimaitselised.

Kasutada võib nii värskeid kui kuivatatud lehti-õisi. Hakitud lehed säilitavad oma maitse ka sügav-külmas.

Monarda on hea meetaim. Õitsemise ajal tiirleb puhmikute kohal hulgaliselt nii kimalasi kui mesilasi. Kui kimalased on õide augud puurinud, pääsevad ka mesilased sinna maiustama.

Kõige kontsentreeritum on toimeainete hulk taimes õitsemise algul, see ongi parim aeg ürdi korjamiseks.

Õiemeri juulist septembrini

Paljude heade omadustega monarda on ka suurepärane dekoratiivtaim. Liikide, peamiselt toruõielise ja aedmonarda ristamisel on saadud sadu huvitavaid sorte. Kuigi neid turustatakse enamasti aedmonarda sortidena, on nad siiski omaette hübriidne sordirühm (M. × hybrida).

Monardadel on 30-120 cm kõrgused tugevad püstised neljakandilised varred, mis on nõrgalt harunenud. Piklikmunajad 5-15 cm pikkused lehed on kergete harjaskarvadega. Tumeroheline tihe puhmik on suve esimesel poolel üsna tähelepandamatu, kuid kui juuli algul puhkevad kirkad õied, on monarda üks suuremaid pilgupüüdjaid aias. 

Õied on olenevalt sordist hele-, ere- või tumelillad; õrn-, neoon- ja tumeroosad; hele-, vaarik-, sarlak-, mahagon- ja tumepunased; kollased või valged. 

Pisikesed õied on tihedalt koondunud umbes 10cm läbimõõduga kerajatesse õisikutesse, mis näevad välja nagu võluvalt sassis poisipead. Õisiku all on õitega sama värvi kattelehtedest moodustunud kaunis arlekiinikrae. 

Ühel puhmikul võib puhkeda mitukümmend õisikut. Massiline õitsemine kestab pea kaks kuud. Üksikud õied võivad puhkeda veel septembriski, mis teeb monarda suve teise poole õitsejana eriti väärtuslikuks. 

Monardad on kaunid üksiktaimena, kuid erilise efekti annavad suuremad rühmaistutused. Lõikeõied püsivad vaasis pikalt kaunina.

Lihtne kasvatada

Monardad on vähenõudlikud, vastupidavad, talvekindlad ja pikaealised püsikud. Nad eelistavad päikesepaistelist kohta ja parasniisket keskmise viljakusega nõrgalt aluselist mulda, kuid kasvavad edukalt ka tavalises nõrgalt happelises aiamullas ja kerges poolvarjus.

Raske savimuld ja väga happeline muld ei sobi monardale. Ka ei taha ta liigniisket kasvukohta ega seisvat vett. Kuigi suhteliselt põuakindel, ei talu oma pindmise juurestiku tõttu siiski läbikuivamist. Selle vältimiseks on soovitatav taimi multšida. Talvekatet ta ei vaja.

Vanemad puhmikud on nii tihedad, et umbrohi neisse tungida ei suuda. See teeb monardade hooldamise hõlpsaks.

Mõnikord võib monardat kahjustada jahukaste. Põhjuseks võib olla ülemäära kuiv või liigniiske muld, liiga varjuline kasvukoht või üleväetamine. Sellised puhmikud on kõige targem maani maha lõigata ja põletada. Taim kasvatab üsna kiiresti uued terved varred ja lehed.

Mõnikord võivad pika kuumaperioodi ajal hakata alumised lehed kolletuma. See pole haigus, taim tahab lihtsalt juua. Inetud lehed eemaldage.

Jagage varakevadel või sügisel

Monarda võib ühel kohal kasvada pikka aega. Noorendamise vajadusest annavad märku keskelt hõredamaks muutuvad puhmikud. 

Sorte paljundatakse ainult jagamisega. Seda tehakse varakevadel või sügisel. Võib ka muul ajal, kuid siis kannatab õitsemine. Jagades võib jätta igale taimele vaid ühe varre. Kui igale osale jääb aga 2-4 tugevat punga, on taimed võimelised õitsema juba järgmisel aastal. 

Kuna monarda paljuneb võsunditega, armastab ta veidi laiutada. Seepärast jätke istutamisel suuremad, kuni 50cm vahed. Istutusaugu põhja lisage peotäis head komposti või hästi lagunenud kõdusõnnikut.

Liike saab paljundada ka seemnetega. Need on väga väikesed ja valmivad augusti lõpus - septembris. Märtsis-aprillis külvake seemned 0,5 kuni 1 cm sügavusele külvikasti, mida hoidke +20° juures. 

Külvata võib ka mais otse avamaale, kuid pealetrügiva umbrohu tõttu on siis taimekaod suuremad. Seemikud õitsevad tavaliselt teisel aastal. Monarda võib anda ka isekülvi, kuid sordiehtsaid taimi pole sel juhul loota.

Kui pole kavas monardat külvata ja talveks on teda piisavalt kuivatatud, jätke sügisel dekoratiivsete seemnekupardega varred peenrale - monarda seemned on talviseks maiuspalaks paljudele väikelindudele.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid