• Tuuletõmbus on kõige levinum ja ka justkui kõige varjatum põhjus. Kui taim on aknalaual ja aknad toa tuulutamiseks avatakse, võib ka suvel juhtuda, et temperatuuride vahe on märkimisväärne ja taim külmetub. Nii näitabki ta oma pahameelt õienuppe maha pildudes. Olukorda saab vältida, kui taim aknalaualt tuulutamise ajaks ära tõsta või avada aknad, mille juures ei ole kuukingi.
  • Liiga tugev väetislahus. Väetislahuse valmistab iga kogenud aednik juba sisetunde järgi, kuid väetisemarki vahetades, peaks kindlasti lugema juhendit. Arvestada tuleb ka sellega, et taimed ei ole uue toidupoolisega harjunud ning selle toitainete sisaldus võib olla eelmisest märksa erinev. Orhideede puhul kehtib alati reegel: pigem vähem kui rohkem. Kogemata pisut liiga tugeva väetislahusega kastetud taim viskab õienupud maha paari päevaga ilma igasuguse muu mõjuva põhjuseta.
  • Kasvukoha muutus võib põhjustada lilles stressi, mille tulemisena ta otsustab seekord mitte õitseda. Toalilled on küll mugavalt potti paigutatud, kuid pidev ümbertõstmine, kolimine ja valgusolude muutus neile siiski meeltmööda pole. Kui on leitud koht, kus taim paistab end hästi tundvat, võiks ta võimaluse korral sinna ka jääda.
  • Liiga rohke või vähene kastmine. Kuukingad ja orhideed üldse on väga tundlikud kastmise suhtes. Nad ei taha elada seisvas vees, kuid samas on nende loomulikud kasvukohad vihmametsades väga niisked. Arvestada tuleb ka ilmastikuoludega: suvel kasta taime rohkem, talvel vähem. Üldine reegel siiski on, et üle ühe korra nädalas kuuking ka suveperioodil suure soojaga kastmist ei vaja.
  • Valel ajal ümberistutamine. Orhideed istutatakse ümber peale õitsemist. Värske õievarrega taim viskab sellise häirimise peale tavaliselt iga viimase kui õiepunga nädala jooksul põrandale, ning uusi õisi tuleb veel eriliselt kaua oodata.
Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid