Taim on 30–60 cm kõrgune. Lihtsarikaisse koondunud väikesed õied on kollased ja nelja kroonlehega. Õitseb maist septembrini. Sulgjad lehed on pealt helerohelised, alt sinaka varjundiga.

Veidi karvased varred on sõlmilised ja õõnsad, sisaldavad oranžikat piimmahla. Piimmahl on mürgine, selles on enam kui 30 alkaloidi. Nahale sattudes võib piimmahl põhjustada tundlikumail nahaärritusi ja haavanditeks muutuvaid põletusi. Eralduva oranži piimmahla ja kummalise, veidi mõrkja lõhna tõttu on taime katki murdes lihtne ära tunda.

Ravimtaimena on vereurmarohu mahla ja lömastatud taime kasutatud soolatüügaste, konnasilmade, seenhaiguste, sügeliste ja kollaste nahaplekkide raviks. Kuivatatud ürt kuulub mao-, soole- ja sapivaevusi leevendavate teede koostisse. Enne tarvitama asumist tasuks kindlasti nõu pidada arstiga, kuna taim on mürgine.

Taimekaitsevahendina kasutatakse kogu maapealset osa taime õitsemise ajal. Neli puhmast peenestatakse ja valatakse peale 10 liitrit vett. Lastakse seista 10–20 minutit, misjärel vedelik muutub pruuniks. Seejärel kurnatakse ja kasutatakse pritsimiseks. Lahus sobib lehetäide, maipõrnika tõukude, lehekirpude, traatusside jt kahjurite tõrjeks.

Kuivatatud ja peenestatud vereurmarohust saab teravalõhnalist pulbrit maakirpude tõrjeks.