Kodumaised tomatisordid nagu Evelle, Maike, Malle F1, Mato, Terma, Valve, Vilja ja Visa F1 on peale sordi Piibe F1 (keskvarane) kõik varased.

Jõgeva Sordiaretuse Instituudi sortidest on hetkel parim indeterminantne hübriidsort 'Malle'. Parima maitsega on suureviljaline 'Vilja'. Avamaale sobivaim on sort 'Terma'. Determinantsetest sortidest on parimad väikeseviljaline 'Maike' ja suureviljaline 'Mato'.

Välismaistest sortidest on Eesti tingimustes samuti varased Harafreuer, Fuji Pink, Promyk, Sabala, Zlatava, Sparta F1, Tolstoi F1, Amurskii Tigr jt. Kirsstomatitest on varased Radana, Idyll, Black Cherry jt.

Külgvõrsete eemaldamine aitab taimel koondada jõuvarud viljade moodustamisele, selles lähtuge tomati kasvutüübist.

Kuidas eemaldada külgvõrseid:
  • Eemaldage igal nädalal külgvõrseid. 

  • Indeterminantsete sortide taimed, näiteks 'Malle' – kasvavad ladvast edasi – kujundage üheharulisena. Murdke latv ära juuli lõpul või augusti algul 6.- 8. kobara pealt, jättes viimase kobara peale veel kaks lehte. 

  • Determinantsete ehk teisisõnu madalate sortide taimedel, mis lõpetavad kasvu õiekobaraga, eemaldage alumiste lehtede kaenlasse kasvanud külgvõrsed. 

  • Äravõetavate võrsete arv sõltub sordist. Näiteks sordil 'Maike' eemaldage kogu kasvuperioodil ainult kaks-kolm külgvõrset, sordil 'Mato' keskmiselt aga viis-kuus. 

  • Pooldeterminatsete sortide taimed lõpetavad ise kasvu 6. või 7. kobara pealt. Nende sortide taimedel eemaldage mõned alumised külgvõrsed, teised aga jätke kasvama, näiteks sordil ’Valve.’

Kastmine ja tuulutamine

Kastke taimi 1-2 korda nädalas, väga kuumadel perioodidel 3-4 korda nädalas. Parem on kasta hommikutundidel ja suurema koguse veega ning harvemini kui vähese kogusega ja sageli.

Taimehaiguste vältimiseks (soojadel suvedel) või nende vähendamiseks (niisketel, sajustel suvedel) on lihtsaks võtteks see, kui alates juuni algusest kuni sügiseste öökülmade saabumiseni on kasvuhoone uksed ja külgmised tuulutusluugid avatud ööpäevaringselt.

Nii on taimed alati kuivad ja haigustel on levimiseks vähe võimalusi.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid