Kas mõne lihtsa nipiga on võimalik oma ahi tõhusamaks muuta?

Selle kohta on uuringud tehtud. Kütmise tõhusust mõjutavad puude õige süütamine, nende niiskus ja õige paigutamine koldesse, puude kogus ning õhu õige reguleerimine.

Olete varasemalt õpetanud, et puud tuleb koldes süüdata pealt, sest nii süttivad puidu gaasilised aineosad kõige paremini, segunevad hapnikuga ja põlevad jäägitult. Aga puud ei taha sel moel hästi süttida, kui hakatis on peal. Mida soovitate?

Väga hästi süttivad. Kuid selleks on vaja pilpaid ja aega. Puud peavad olema kuivanud tuulutatavas kohas katuse all soovitatavalt kaks aastat. Enne koldesse panemist peaksid puud seisma 24 tundi toas, et oleksid toasoojad.

Inimene on harjumuste ohver. Olen näinud, et need, kes pole varem ahju kütnud ja õpivad kohe pealt süütama, saavad sellega hästi hakkama.

Kas soovitate puid läita vanal heal viisil paberi abil või kasutada süütetablette?

Süütetablettide kohta tuleb lugeda pakendilt. Mina ei oska neid soovitada, sest kogemus puudub. Süütevedelikke ei tohi toas kindlasti kasutada.

Ahjuküttega kodu elanike probleem. Tuled töölt koju, tuba külm. Kütad, sooja saad sisse alles ööseks. Ent magamise ajaks tahaks pigem jahedamat. Hommikuks on jälle jahtunud. Kas on lahendust?

Lahendus on voodriga kaminahi. Nende üle on küll palju vaieldud, et massi on vähe ja need sobivad pigem lisakütteks.

Aga selle ahju puhul on nii, et täna annad, homme saad. Kütad ära, 12 tunni pärast hakkab soojust kiirgama. Hiljem regulaarsel kütmisel annab ahi välja stabiilselt 24 tundi ühtlast temperatuuri, ahju välispind on umbes 60 kraadi, mis on kõige inimsõbralikum soojuskiirgus. Kõige mõnusam on istuda umbes kolma meetri kaugusel ahjust.

Kütke kaminahju regulaarselt - näiteks pool koldetäit hommikul, pool õhtul. Aga ühtegi ahju ma ei soovita korraga rohkem puid koldesse panna kui ⅔ kolde mahust. Põlemiseks olgu õhku, kolmandik peab jääma, et gaasistunud puit ja hapnik saaksid seguneda.

Kas see kehtib ka tavaliste pottahjude kohta?

Ikka, see käib kõigi kollete kohta. Umbpõhjaga ahjul tuleb õhk ainult uksest, alt ei tule, seepärast peab tihti segama.

Olen näinud inimesi, kes arvavad, et hoiavad raha kokku, kui lükkavad pliiti küttes siibri pooleldi kinni. Ja kui puud on veel niisked, siis korsten lausa tilgub märga pigi. Kui see pigi aga seal ükskord põlema läheb, võib korstna välispinna temperatuur tõusta 700 kraadini. Edasi mõelge ise...

Kas on võimalik kütta nii, et kamina klaas ei tahmu?

On. Esiteks peaks kamina uks olema selline, mille küljes on nii all kui üleval tuulutusrest. Ülemine polegi nii oluline, aga alumine igal juhul. Põlemisprotsess imeb sealt õhku, mis samal ajal jahutab klaasi ja viib tule sellest eemale.

Kamina klaasuksest peavad puud olema paigutatud vähemalt 10 cm kaugusele.

Mingit jääki ikka tuleb, ega klaas päris kristallpuhas jää nagu aken. Korra nädalas oleks vaja ikka puhastada. Soovitan seda teha tuhaga, aga see peab olema puhas puutuhk, kus pole liiva hulgas, muidu kraabib klaasi ära. Tuhk pesukäsna peale ja nühkida - väga hästi puhastab, see on ju leelis.

Tegelikult topitakse ahju ja pliidi alla igasugust põlevat kraami. Kuidas see mõjub küttekeha tervisele?

Enamik küttekoldeid, mis on ehitatud kivist, on puude jaoks. Kui ostate poest pliidi või kamina, peaks müüja andma teile juhendi, kus on kirjas, millisele küttematerjalile see ette on nähtud.

Vanades majades on veel nn pioneer-pliidid, millega inimesed on praegu hädas. Need on tegelikult väga head, andes hästi kiiresti sooja ja ka sooja vett, kuid on mõeldud kivisöega kütmiseks. Kui taga on veel soemüür, mis võtab omakorda tõmmet maha, tekivadki probleemid.

Millal on ahi liiga vana, et seda remontida?

Tegelikult on kõik laotud ahjud ja pliidid remonditavad, küsimus on ainult selles, kas sellel on mõtet. Kui ahjul-pliidil on väärtus, siis soovitan lahti võtta ning uuesti kokku panna.

Tänapäeva standardid nõuavad ka, et ahjude-pliitide-kaminate siibrid ei tohi olla lõpuni suletavad. Nurk peab olema ära või pöördsiibril jääma suletud asendis vahe vahele.