KIK lõpetas mõne tunniga taotluste vastuvõtu vee- ja kanalisatsioonitaristu rajamiseks
KIK (Keskkonnainvesteeringute Keskus) avas eraisikute vee- ja kanalisatsioonitaristu rajamise toetuse taotluste vastuvõtu 16. jaanuaril kell 10 ja sulges selle samal päeval kell 17 seoses 800 000-eurose eelarve täitumisega.
KIKi elurikkuse ja kliima valdkonnajuhi Kai Eisenbergi sõnul oli huvi toetuse vastu väga suur. „Vooru eelarve koosnes teistest Euroopa Liidu projektidest vabanenud rahadest, mille saime nüüd suunata otse Eesti elanike heaks. Mõistame, et paraku seda kõikidele ei jagunud, kuid siiski saavad selle abil taas üsna mitmed inimesed endale puhta joogivee ja nõuetekohase reoveesüsteemi.“
Esitatud taotlused vaatab KIK läbi 90 kalendripäeva jooksul. Tööd tuleb ellu viia kuue kuu jooksul pärast positiivse otsuse saamist. Töödega ei tohi alustada enne otsuse kättesaamist.
Toetus on mõeldud elanikele, kelle majapidamine asub keskkonnaministri poolt kinnitatud reoveekogumisalal, kuid kes ei ole ühisveevärgi või -kanalisatsiooniga ühel või teisel põhjusel liitunud. Toetuse eesmärgiks on tagada inimestele kvaliteedinõuetele vastav joogivesi ning reovee nõuetekohane kokku kogumine ja puhastamine.
Eraisikute veetaristu toetuse eelarve on ligikaudu 800 tuhat eurot. „Vooru eelarvest tulenevalt saame sel korral vastu võtta hinnanguliselt 300 taotlust. Tegemist on Euroopa Liidu struktuuritoetuste perioodi 2014-2020 teistest projektidest vabanenud rahaga, millest paljud on tehtud kas odavamalt või on mingil põhjusel projekt jäänud tegemata,“ ütles Eisenberg. Ta rõhutas, et uuel rahastusperioodil EL enam eraisikute vee- ja kanalisatsioonitaristu arendamist suure tõenäosusega ei toeta, seega oli nüüd viimane võimalus seda toetust taotleda.
Mida toetatakse
Toetust antakse reoveekogumisaladel elamu ühendamiseks ühisveevärgi ja/või -kanalisatsiooniga või kogumismahuti rajamiseks või ümberehitamiseks ning alla 2000 tarbijaga reoveekogumisalal ka elamule omapuhasti rajamiseks või ümberehitamiseks. Toetust makstakse standardiseeritud ühikuhinna alusel, toetuse summad on toodud KIKi kodulehel.
Toetust on võimalik taotleda, kuniks eelarves raha jätkub ja taotlejatel peab olema võimalus omaosaluse katmiseks. Töödega ei tohi alustada enne rahastusotsuse saamist ning plaanitud tegevused tuleb ellu viia kuue kuu jooksul. Need majapidamised, kes kahe taotlusvooru vahel liitumise oma kuludega ära tegid, paraku tagantjärele toetust ei saa.
Vaja vee-ettevõtja liitumistingimusi
Taotluse juurde on kohustuslik esitada torustike rajamise korral piirkondliku vee-ettevõtja väljastatud kehtivad liitumistingimused. Kogumismahutite või omapuhastite rajamisel tuleb esitada vee-ettevõtja või kohaliku omavalitsuse poolne kinnitus, et antud kinnistul puudub võimalus liituda ühisveevärgi ja -kanalisatsiooniga ning viie aasta jooksul ei planeerita seda ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni arendamise kava kohaselt rajada.
Täpsemat infot toetuse kohta leiab KIKi kodulehelt. Taotlemine käib läbi E-toetuse keskkonna või KIKi kodulehelt leitava vormi kaudu, mis avalikustatakse vooru avamisel. Vormi on võimalik KIKi saata nii e-posti teel (info@kik.ee) kui paberil (Narva mnt 7a, 15172, Tallinn). Paberil saates tuleb arvestada, et taotlused seatakse järjekorda KIKis registreerimise aja järgi.
Eraisikute veetaristu toetuse eelmine voor kestis aastatel 2018-2021 ning kolme aastaga jagati inimestele 17,37 miljonit eurot. Korraliku veevärgi sai Eestis selle käigus 9300 ja nõuetekohase reoveesüsteemi 13 000 inimest.
Toetust antakse Euroopa Liidu struktuuritoetuste perioodi 2014-2020 Ühtekuuluvusfondi meetmest „Veemajandustaristu arendamine“. Veekaitse valdkonda toetab Keskkonnaministeerium.