Aedniku öökapile soovitab Eva Luigas kahte kompostimisest rääkivat raamatut
Pauline Pears. Kompost. Kirjastus Hea Lugu, 2015
Ingrid Olausson. Kompost. Kirjastus Tänapäev, 2005
Isiklikule kogemusele toetudes võin kinnitada, et hea tulemuse saamiseks on vaja kompostimise protsess endale peensusteni selgeks teha. Üksnes siis saame toitainerikka ja elurikkusest pakatava komposti. Need kaks raamatut räägivad küll ühest ja samast asjast, kuid avavad teemat natukene erineval moel. Ingrid Olaussoni teos on veidi lühem ja kompaktsem, selle soovitan esmalt läbi lugeda, et saada kompostimisest baasteadmised.
Pauline Pearsi raamat läheneb teemale veidi sügavamalt. Nimelt tegutseb Inglismaal organisatsioon Garden Organic, mis on ligi 60 aastat propageerinud kodust kompostimist ja majandab suurt maheaeda Ryton Gardens. Tegemist on sajaprotsendiliselt kompostipõhise näidisaiaga, kus on esindatud kõik kompostimise ja jätkusuutliku aiapidamise viisid. Muu hulgas õpetatakse seal, kuidas inimorganismi jäätmeid edukalt kompostida ja loodusesse tagasi suunata. Selle aia kogemustele toetudes ongi Pauline oma raamatu koostanud.
Nüüd hilissügisel ongi õige aeg hakata teadlikumalt kompostimismaterjali koguma, et tuleval kevadel oleks, millega oma kompostikasti peale muruniiduse täita.
Küsimusele, miks me peaksime kompostima, leidsin hea vastuse Ingrid Olaussoni raamatust:
„Kui mullas ei oleks elu, ei oleks ka meid. Kõdunemine on looduslik orgaanilise aine lagundamise viis. See on looduse ringluse tähtsaim osa. Ja selles looduse ringluses võime osaleda aktiivsemalt, kui kompostime oma jäätmed ise.“
PS! Mina olen Rytoni maheaias käinud ja soovitan seda kõigile, kes keskkonnasäästliku aiapidamise vastu huvi tunnevad. Rohkem infot leiad kodulehelt www.gardenorganic.org.uk