Alguses oli tõesti tüütu seda rohelise ja pruuni materjali tasakaalu järgida, sest harjumust ju polnud. Kui varem sai niiduki kogumiskast lihtsalt kompostihunnikusse valatud, siis nüüd passisin vangivalvuri kombel kompostikasti kõrval, eelmise sügise puulehed käepärast kärus. Kui siis uus laadung hakkmuru tuli, sättisin materjali kihiti, nagu teeks Napoleoni kooki. Käisin päevas paar-kolm korda komposti temperatuurikõikumisi takseerimas. Niipea, kui näidik langema hakkas, reageerisin: kas segasin, lisasin toidujäätmeid (need ma hakkisin enne peeneks!) ja uuesti puulehti, paar korda ka kompostikiirendajat. Vahepeal tundus, et kompostikasti asemel kükitab mu aianurgas allumatu lemmikloom. Aga lõpuks sobitus aiajäätmetega jändamine nagu pusletükk mu tavapärasesse elumustrisse.

Ent selle aasta eesmärk on silma riivavate ja valel kohal olevate või liiga suureks ja vormist välja kasvanud puittaimedega tegelemine. Alustasime juba märtsis, kui tõmbasime sae käima ja maha läksid kasvuhoone peale längu vajunud sirelid ning juba oma kümme aastat tagasi suure lumeuputuse tõttu tagaaeda praktiliselt pikali heitnud kadakas. Selle puu tõi aeda mu isa, kui ma veel laps olin, ja just seetõttu ei suutnudki mu käsi teda varem eemaldada. Olen oma ajakirjanikupraktikas näinud, et just ajalooga, aga paraku kas vales kohas, haigusest puretud või loodusjõududest räsitud taimedest on raske loobuda. Kuid kuna nad siiski häirivad, ollakse pidevalt hädas. Kui olin otsustanud, et kujundan samasse kohta kauni istutusala ja planeerin sinna uue kadaka, hakkas südamel kergem. Elame ju nüüd ja praegu ning mina küll ei taha, et mu järeltulev põlvkond oiates mõnda minu istutatud puud peaks taluma, kui see nende igapäevaelu ees risti seisab.

Toimetus aga on võtnud eesmärgiks tutvustada lugejale Maakodu veebilehe põhjatut artiklivaramut. Seepärast leiad selle ajakirja kaante vahelt nii mõnegi QR- ehk ruutkoodi, mis juhatab su kiirelt artikli teemaga seotud varasemate lugude juurde. Õpetuski, kuidas peent koodi lugeda, on lugejakirjade lehelt leitav.

Õppigem kõik sel suvel uusi oskusi, olgu need siis aianduslikud või nuti- ja netimaailmas orienteerumiseks vajalikud.