Eesti sibullilleentsüklopeedia on paras kätte võtta enne lillesibulate mulda panekut
Kuna augustis algab aianduskeskustes ja puukoolides jälle sügiseste lillesibulate ostubuum, on viimane aeg ka see Sulev Savisaare raamat endale öökapile tõsta. Tänavu möödub raamatu ilmumisest juba 20 aastat. Aeg tundub pikk ja raamat on selle aja peale ammu poodidest kadunud, kuid selle olulisus pole ajaga kriipsugi tuhmunud.
Sulev on kirglik aednik, kellele meeldib just uusi sibullilleliike Eesti oludes kasvamas katsetada. Tema koduaias võib kohata vähemalt kahte tuhandet eri liiki püsi- ja sibullilli, mis on tavaaedniku jaoks haruldased. Oma aastatepikkused eriliste sibullillede kasvatamise kogemused ongi Sulev sellesse raamatusse koondanud. Võimalik, et praeguseks on liike, mis raamatus küll esinevad, aga on Sulevi aiast ammu lahkunud, kuid see ei muuda asja. Raamatu läbi töötanud aednik saab igal juhul sibullilledest tuhat korda targemaks, kui ta enne oli. Seega, kui sul on jätkunud jaksu jahmerdada papagoitulpide või muude uuema aja pirtsakamate sibullillesortidega, võiksid end selle raamatu abiga järgmisele aednikutasemele upitada ja avada oma aia ka haruldasematele liikidele. Muide, aasta-aastalt on ka tavapoodide lillesibulate valikusse lisandunud uuemaid tegelasi. Kui neist midagi ei tea, ei oska ju neid ka poest tahta.
Miks aga üks mees oma elust suure tüki sellise raamatu koostamisele on pühendanud, saab vastuse leheküljelt 10:
„Kõik hea nii taimede kui ka nende kasvatamisel omandatud kogemuste näol, mis algselt on vaid üksikute entusiastide omanduses, peab lõpuks jõudma massideni, meie iluaianduse igapäevaellu, sest muidu on ka entusiastide nähtud vaev ja omandatud kogemused asjatud ning kaoksid ükskord koos taimedega ilma kellelegi kasu toomata.“
Virtuaalsed uksed Sulevi sibullillemaailma avanevad veebilehtedel www.estoniangardens.ee ja www.sibullilled.com. Raamatu saab lugemiseks raamatukogust laenata.
Sulev Savisaar
Eesti sibullilleentsüklopeedia. Eesti aedades kasvatatavad sibullilled
Kirjastus Varrak, 2004