Aiakarikakar

Saialille on nimetatud ka aiakarikakraks. Tema püstise haruneva varre otsas on erksavärvilised 2–5 cm läbimõõduga karikakra moodi õisikud, mille keelõite toon varieerub kollasest oranžini ja tumeruugeni, putkõied õisiku südames võivad olla aga kollased, oranžid või tumepruunid. Ererohelised pikliksüstjad lehed on veidi karedad-kleepuvad. Seda kleepuvat tunnet kogeme õisikuid korjates.

Maailmas on saialilledest aretatud palju eri sorte, neid on nii liht- kui ka täidisõielisi. Saialilled hakkavad õitsema juulis ja lõpetavad enamasti septembris, kevadel ennustatakse saialille varre järgi suve: mida jämedam vars, seda kuivem saab olema suvi. Kui saialilled lõpetavad õitsemise, on läbi ka vananaistesuvi.

Saialill on kõige tuntum ravimtaim Eestis.

Toob ilu ka tühermaadele

Saialille kasvatatakse Eestis peamiselt koduaedades. Sealt levib ta sageli ka mujale, kuid tihedas rohus ei suuda kasvada. Vähenõudliku taimena kasvab edukalt ka poolvarjus.

Vahel jagatakse saialilleseemnete pakikesi linnaelanikele, et nad puistaksid neid tühermaadele ja tänavaservadesse, kus nende õied linnapilti ilmestaksid. Seda erksavärvilist lille kasvatatakse ka viljapuude ümber.

Millal saialill Eestisse jõudis, pole täpselt teada, aga Pärnust on säilinud saialille 1849. aastast pärit herbaarleht. Teada pole ka saialille algset kodumaad, praegu kasvab ta looduslikult Kesk- ja Lõuna-Euroopas, Lääne-Aasias ja Põhja-Ameerikas.

Kuidas saialill liimise neste sai

Vanal ajal olnud ennustajalillesid karikakraid rohkem, aiakakar – saialill teistest oma kollaste ja oranžide õitega kenamgi kui põllukakrad. Ja ikka jooksis mõni armuõhinas noorik aeda, et saialille õielehti ära rebides lugeda: „armastab – ei armasta – sülitab – suudleb – kuradile saadab – omaks nimetab“. Nii ei jäänud saialillele sügiseks ühtegi õiekest pähe, ei saanud ta kasvatada kenasid sikusarvedega ehitud lapsekesi-seemneid.

Keelasid vanemad taimetargad, mis nad keelasid, et talveks ravipottidesse mõnigi õieke jõuaks, aga ikka olnud peenar tühi.

Ühel hommikul aga, kui jälle noor neiuke aeda jooksis, et ennustust lugema hakata, jäid kollased õielehed talle näppude külge. Vanataat oli kinkinud saialillele kaitsva liimineste, mis õite kallale minejate sõrmed kokku kleebib, nii et nad neid ilma pesemata jälle hästi asjatoimetusteks kasutada ei saa.“

Raal, Vilbaste „Tosin tervendavat taime“, 2024

Kaitseb ja kaunistab

Ukse kohale riputatud saialillevanik hoidvat saatana eemal. Kui saialille kroonlehed laotada voodi all põrandale laiali, pidavat see magajaid kaitsma. Padja ümber paigutatud kroonlehed toovat aga prohvetlikke unenägusid ja rituaal võimaldavat seeläbi vargaid tuvastada. Pruugib aga panna vannivette saialille kroonlehti ning kõigi lugupidamine ja imetlus saavat ära teenitud. Veel usuti, et maja ees kasvavad saialilled toovad selle asukatele päikesepaistet ja soojust.

Saialilleõisikuid tuleb korjamas käia iga päev.

Isevärki tervendamisviis

Saksa päritolu katoliku nunn, prohvet ja müstik püha Hildegard (1098–1179) soovitas saialillega eemaldada kehast kõik mürgid, mis olid sisse söödud või mille kuri käsi oli joogisse puistanud. Tema arvates tekitasid mürgid vähieelset seisundit. Kui ta oleks tänapäeval elanud, siis küllap pakuks ta võimalust teha keskkonnamürke täis toitude pideva söömise vahepeal kaheastmeline saialillekuur. Selleks peaks kõigepealt rohelist jõudu (Viriditas) sisaldavat saialille vees keetma, vee välja pigistama ja niimoodi soojalt mao peale asetama, see panevat mürgi taganema ja mürk lahkuvatki inimesest. Pärast seda tulevat kuumutada veini, puistata sinna ohtralt saialille, veel kord kuumutada ja siis leigelt sisse juua. Mürk lahkuvat lõplikult kehast oksendades või nuusates.

Paljajalu läbi saialillede kõndimine tagavat võime mõista lindude keelt.

Juustepesuveest õiesöömiseni

Eesti vanarahvas kasutas ravimina saialille õisikuid. Nendest tehtud teed tarvitati maksahaiguste puhul, et soodustada sapieritust. Veega lahjendatud viinaleotisega raviti haavu, eriti põletushaavu, paiseid ja igemepõletikku. Saialill on ka üks haavasalvide komponente. Samuti tarvitati teda vähktõve ja kehvveresuse korral, näiteks söödi iga päev üks peeneks hakitud saialilleõisik. Naised loputasid saialilleteega juukseid, see muutis rasused juuksed kuivemaks ja läikivaks.

Saialille kasutatakse

  • haavade parandamiseks ja armkoe tekitamiseks

  • põletike vastu

  • sapinõristuse ja seedetegevuse ergutamiseks

  • immuunsüsteemi turgutamiseks

Saialilletinktuuri kasutatakse kurgu kuristamiseks ja põletukuliste haavade puhul.

RETSEPT

2 spl peenestatud droogi valada üle 1 kl keeva veega, jätta 15 minutiks seisma, kurnata. Juuakse 1/3 kl 3 korda päevas seedetegevuse soodustamiseks, eriti sapi sekretsiooni suurendamiseks.

Raal, Sarv, Vilbaste „Eesti ravimtaimed“, 2018